لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۱

سويفت ارائه خدمات به بانکهای ايرانی را متوقف می کند


سويفت ارائه خدمات به بانکهای ايرانی را متوقف می کند
سويفت ارائه خدمات به بانکهای ايرانی را متوقف می کند

بزرگترین سیستم پرداخت الکترونیک جهان اعلام کرد که ارائه خدمات به بانک های ایرانی در فهرست سیاه اتحادیه اروپا را متوقف می کند. اين عمل گام دیگری در تلاش غرب جهت کاستن از توانایی تهران برای تامین مالی برنامه هسته ای آن بشمار می آيد.

سازمان جهانی انتقالات بین بانکی اختصارا (سویفت) مستقر در بلژيک اعلام کرد که از دستور اتحاديه اروپا مبنی بر قطع دسترسی شرکت های تعيين شده مالی در ايران به سيستم پيام های خود از روز شنبه ساعت ۴ بعدازظهر به وقت گرينويچ پيروی خواهد کرد.

اين گام روز پنجشنبه بدنبال تصميم شورای اروپا، که نمايندگی کشورهای عضو اتحاديه اروپا را بعهده دارد، جهت تشديد مسدود کردن دارايی های نهادهای مرتبط با فعاليتهای هسته ای ايران، که قدرتهای غربی می گويند برای توليد سلاح های اتمی است، اعلام می شود. ايران می گويد برنامه هسته ای آن کشور مقاصد صلح آميز دارد.

سويفت يک شبکه امن و خصوصی است که تقريبا تمام بانک ها در سراسر جهان از آن برای ارسال پيام پرداخت که در نهايت به انتقال پول در سطح بين المللی منجر می شود، استفاده می کنند. مدير اجرايی سويفت، کامپوس لازارو، اين حرکت را بعنوان اقدامی «فوق العاده و بی سابقه» ناميد. هيچ واکنشی تاکنون از سوی دولت ايران و يا بانک های مشمول اعلام نشده است.

قطع دسترسی بانک های تعیین شده ايران از سویفت مجرای بزرگ تهران برای انجام کسب و کار با بقیه جهان رامسدود می کند. غرب امیدوار است که ایران را برای مهار برنامه هسته ای آن کشور تحت فشار قرار دهد.

وزارت خزانه داری آمريکا از گام اتحاديه اروپا و پاسخ «سريع» سويفت استقبال بعمل آورد و اعلام کرد: اين اقدام نهادهای مالی ايران را منزوی تر می کند

XS
SM
MD
LG