لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

پایان ديدار بازرسان سازمان ملل متحد از تهران


پایان ديدار بازرسان سازمان ملل متحد از تهران
پایان ديدار بازرسان سازمان ملل متحد از تهران

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار سه روزه از ایران را تکمیل کرده اند، و بنظر نمی رسد در باره برنامه بحث انگیز انرژی اتمی تهران بجایی رسیده باشند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس روز سه شنبه مذاکرات بین مقامات ایران و تیم بازرسان را «سازنده» نامید و گفت دو طرف موافقت کردند به گفت و شنود ادامه دهند. گزارش می گوید زمان مذاکرات آینده تعیین شده است، اما جزییاتی ارائه نمی دهد.

بازرسان ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه برای دیدارهایی با مقامات ایران و گفت و گو در باره این بدگمانی ها که برنامه غنی سازی اورانیوم جمهوری اسلامی برای ساختن تسلیحات اتمی طرح شده است به تهران رفتند.

رسانه های ایران گزارش دادند تیم شش نفری آژانس از هیچ مرکز اتمی دیدن نکرد، و فقط در باره «مسائل تکنیکی و حقوققی بحث شد.» روز سه شنبه همچنین خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا گفت برخی از دانشجویان تند رو ایران در برابر سازمان انرژی اتمی جمع شدند و به دیدار بازرسان اعتراض کردند.

روز دوشنبه، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرد زمان دیدار بازرسان تمدید شود. ایران همچنین در هفته های اخیر گفته است آماده است مذاکرات با قدرت های جهانی را، که بیش از یک سال پیش قطع شد، از سر بگیرد.

اما رهبران تند رو ایران همچنین تهدید کرده اند که اگر تحریم ها از صدور نفت خام کشور جلوگیری کند، تنگه هرمز را خواهند بست. واشگتن گفته است چنین اقدامی را تحمل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG