لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه پیشنهادی علیه ایران را بررسی می کند


آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه پیشنهادی علیه ایران را بررسی می کند
آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه پیشنهادی علیه ایران را بررسی می کند

هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین تشکیل جلسه داده است، و انتظار می رود به قطعنامه ای که از ایران بدلیل برنامه اتمی بیشتر انتقاد می کند رای بدهد.
قطعنامه که آمریکا و پنج قدرت دیگر – روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان – آنرا تهیه کرده اند، از این که فعالیت های اتمی تهران بسوی تولید تسلیحات اتمی پیش می رود «نگرانی عمیق و فراینده ای» را ابراز می دارد. با این حال، توصیه نمی کند پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود یا ضرب الاجلی برای تهران جهت برطرف ساختن نگرانی ها تعیین نمی کند.
جلسه هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی یک هفته پس از آن تشکیل می شود که آژانس در گزارشی گفت شواهد «معتبری» وجود دارد که ایران در تلاش است کلاهک های اتمی بسازد.
ایران اتهامات را تکذیب کرده است و می گوید برنامه اتمی آن صلحجویانه است. علی اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس آنرا متهم کرده که با درز دادن اطلاعات محرمانه درباره برنامه اتمی کشور او جان و ایمنی دانشمندان ایران را بخطر انداخته است.
روز پنجشنبه، نماینده «مریکا در IAEA گفت پس از ۱۰ سال تحقیق، اطلاعات آژانس حاکی است تهران در فعالیت هایی «مرتبط با تولید یک وسیله انفجار اتمی» درگیر بوده است. گلین دیویس در نامه ای به هیات مدیره آژانس همچنین گفت ایران برآن شده است بجای پرداختن به نگرانی ها این نهاد و روش های آنرا بی اعتبار سازد.
رسانه های اسراییل اخیرا گزارش دادند که دولت حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران را بررسی می کند.
اما لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا، پیش از دیدار روز پنجشنبه با همتای اسراییلی خود، اسراییل را از چنین عملی بر حذر داشت.

XS
SM
MD
LG