لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را توبیخ می کند


آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را توبیخ می کند
آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را توبیخ می کند

آژانس بین الملی انرژی اتمی قطعنامه ای را که "نگرانی عمیق وفزاینده" از فعالیت های اتمی ایران ابراز می کند تصویب کرده است.
هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه را روز جمعه در جلسه ای در وین تصویب کرد. این اقدام یک هفته پس از آن صورت می گیرد که آژانس گفت شواهد "معتبری" وجود دارد که ایران در تلاش است کلاهک های اتمی بسازد. تنها کوبا و اکوادور علیه قطعنامه رای دادند. اندونزی رای ممتنع داد.
آمریکا و پنج قدرت دیگر – روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان – متن قطعنامه را که به نگرانی های چین و روسیه توجه داشت، تهیه کردند. آنها هر دو خواهان پاسخی ملایمتر به تهران بودند.
قطعنامه توصیه نمی کند پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود یا ضرب الاجلی برای تهران جهت انجام درخواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارائه اطلاعات اضافی تعیین نمی کند.
ایران گزارش آژانس را رد کرده است و می گوید برنامه اتمی آن صلحجویانه است.
رویترز بنقل از علی اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی ایران می گوید این اقدام فقط تصمیم ایران را به ادامه غنی سازی اورانیوم تقویت خواهد کرد.
آمریکا تصویب قطعنامه را ستود. کاخ سفید در بیانیه ای می گوید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مسئول دانستن ایران "برای ادامه خودداری از پایبندی به تعهدات بین المللی اش، با یک صدای واحد سخن گفت."
پیشتر در روز پنجشنبه، نماینده آمریکا در IAEA گفت پس از ۱۰ سال تحقیق، اطلاعات آژانس حاکی است تهران در فعالیت هایی "مرتبط با تولید یک وسیله انفجار اتمی" درگیر بوده است.
گلین دیویس در نامه ای به هیات مدیره آژانس همچنین گفت ایران برآن شده است بجای پرداختن به نگرانی ها این نهاد و روش های آنرا بی اعتبار سازد.
رسانه های اسراییل اخیرا گزارش دادند که دولت حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران را بررسی می کند. اما لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا، پیش از دیدار روز پنجشنبه با همتای اسراییلی خود، اسراییل را از چنین عملی بر حذر داشت.

XS
SM
MD
LG