لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

افزایش فشار قدرت های غربی بر ایران


افزایش فشار قدرت های غربی بر ایران
افزایش فشار قدرت های غربی بر ایران

قدرت های جهانی از برنامه اتمی ایران به شدت ابراز نگرانی می کنند.

۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان روز پنجشنبه قطنامه ای صادر کردند که نگرانی های عمیق خود را از این برنامه در آن مطرح کرده اند.

قطعنامه روز پنجشنبه در جلسه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین مطرح شد و انتظار می رود هیات مدیره سازمان روز جمعه در مورد آن به بحث بپردازند. از هفته پیش که آژانس اعلام کرد شواهد معتبری وجود دارد که ایران در تلاش برای ساختن تسلیحات اتمی است، این نخستین جلسه ای است که تشکیل می دهد.

پیش از این رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت برای روشن ساختن ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی می خواهد یک هیات بلند پایه به ایران بفرستد.

یوکیو آمانو روز پنجشنبه در آغاز اجلاس دو روزه هیات مدیره آژانس در وین گفت او این درخواست را در اوائل نوامبر کتبا با مقام های ارشد برنامه اتمی ایران در میان گذاشته و ابراز امیدواری کرد که به زودی با زمان انجام آن موافقت می شود.

آمریکا و چندین کشور اروپایی، آژانس بین الملی انرژی اتمی را زیر فشار گذاشته اند در مورد برنامه اتمی ایران شدت عمل نشان دهد. اما مسکو و پکن نسبت به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز تردید کرده اند و مقام های روسیه یافته های آژانس را به تازه نبودن، رد می کنند.

ایران نیز گزارش را رد کرده است و اتهام دنبال کردن تسلیحات اتمی را نیز همچنان تکذیب می کند.

گزارش های اخیر رسانه های اسراییل حاکی است که دولت اسراییل حمله نظامی به مراکز اتمی ایران را بررسی می کند. وزیر دفاع اسراییل در یک مصاحبه تلویزیونی هشدار داد که ایران اگر بمب اتمی بسازد، ممکن است موجب شود مسابقه جدید تسلیحات اتمی به راه افتد.

هفته پیش بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار حل اختلاف اتمی ایران با غرب از طریق حل شد.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفته است ایران با «سیلی های محکم و مشت های آهنین» به حمله نظامی اسراییل یا آمریکا پاسخ خواهد داد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان به ایران هشدار داده اند که اگر از پاسخگویی به نگرانی های بین المللی در مورد برنامه اتمی اش کوتاهی کند، با تحریم های بیشتری روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG