لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

اتحادیه اروپا: پیشنهاد ایران برای مذاکرات اتمی، تازه نیست


اتحادیه اروپا: پیشنهاد ایران برای مذاکرات اتمی، تازه نیست
اتحادیه اروپا: پیشنهاد ایران برای مذاکرات اتمی، تازه نیست

یک مقام اتحادیه اروپا می گوید پیشنهاد ایران برای از سرگیری مذاکره درباره برنامه اتمی، دارای نکته تازه ای نیست و تشکیل جلسه دیگری با شش قدرت جهانی را توجیه نمی کند.

سخنگوی کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این نظر را روز چهارشنبه در پاسخ به نامه سعید جلیلی، سرپرست هیات جمهوری اسلامی در مذاکرات اتمی، ابراز داشت.

در نامه جلیلی از شش قدرت خواسته شده مذاکرات را که در ماه ژانویه متوقف شد دوباره آغاز کرده و دور بعدی بحث ها را بر پایه «احترام به حقوق ایران و پرهیز از فشار» استوار کنند.

سخنگوی آشتون گفت اتحادیه از این که ایرانیان از مذاکره حرف می زنند «تعجب» می کند. وی می گوید ایران «هیچ پیشنهادی» به اتحادیه ارائه نداده است.

پیام جلیلی پاسخ به نامه ای بود که آشتون در ماه فوریه از جانب شش قدرت - بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا - به ایران فرستاد.

سخنگوی اتحادیه می گوید اتحادیه با «هدف به وجود آوردن اساسی برای تجدید مذاکرات» با ایرانیان در تماس خواهد بود.

مذاکرات زمانی که ایران حاضر نشد درباره درخواست های بین المللی برای متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانیوم بحث کند، متوقف شد.

در واشنگتن، مارک تونز، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده همچون اتحادیه اروپا، تنها به انجام مذاکرات «جدی» علاقمند است. او با نظر اتحادیه اروپا موافق بود که گروه تنها زمانی باید دور هم جمع شود که دلیلی انجام آن را توجیه کند.

XS
SM
MD
LG