لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۳

جلیلی: ایران بر سر حقوق اتمی خود معامله نخواهد کرد


جلیلی: ایران بر سر حقوق اتمی خود معامله نخواهد کرد
جلیلی: ایران بر سر حقوق اتمی خود معامله نخواهد کرد

سرپرست هیات جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اتمی می گوید کشور او حاضر نیست در دور بعدی مذاکرات در ترکیه بر سر حقوق اتمی خود معامله کند.
سعید جلیلی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت ایران در جلسه مذاکرات در استانبول درباره متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم بحث نخواهد کرد.
جلیلی، که در پایان دو روز گفت و گو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و پنج عضو دائمی شورای امنیت بعلاوه آلمان سخن می گفت اظهار داشت: قدرت های جهانی فقط موافقت کردند مذاکرات دیگری در استانبول برای همکاری در جهت یافتن «زمینه مشترک» ترتیب داده شود، و ایران قصد ندارد درباره متوقف ساختن برنامه اتمی خود بحث کند.
پیشتر، کاترین آشتون اعلام کرد ایران و شش قدرت جهانی قصد دارند در اواخر ژانویه در دور دیگری از مذاکرات درباره برنامه اتمی بحث انگیز تهران شرکت کنند.
آشتون گفت مذاکرات به «نگرانی های اصلی» آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان از جاه طلبی های اتمی ایران خواهد پرداخت. او همچنین مذاکرات دو روزه را «مفصل و با محتوا» توصیف کرد.
آشتون گفت کشورهایی که او نماینده آنها است در یافتن راه حلی برای بر طرف ساختن نگرانی های بین المللی یکپارچه هستند. آشتون گفت آنها حق ایران را برای برخورداری از فناوری اتمی قبول دارند، اما می خواهند کاملا به تعهداتش عمل کند.

جلیلی گفت قدرت های جهانی دیده اند که تحریم های سازمان ملل متحد بر اقتصاد ایران تاثیر نداشته است. کشورهای غربی می گویند تحریم ها به ایران صدمه می زند.
جلیلی گفت تهران در آنچه او آنرا یک «برنامه عمده اصلاحات اقتصادی» نامید درگیر است. او ابراز امیداری کرد قدرت های جهانی «اشتباه محاسبه» علیه تهران را تکرار نکنند.
جلیلی هنگامی که سخن می گفت تصویری از مجید شهریاری، استاد دانشگاه شهید بهشتی را نشان داد. او در ماه نوامبر در انفجاری که ایران آمریکا و اسراییل را مسئول دانسته است کشته شد.
جلیلی اظهار داشت دانشمند «شهید» صدها نفر دیگر را تعلیم داد.

XS
SM
MD
LG