لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

ابراز آمادگی تهران برای شرکت در مذاکرات بین المللی اتمی


ابراز آمادگی تهران برای شرکت در مذاکرات بین المللی اتمی
ابراز آمادگی تهران برای شرکت در مذاکرات بین المللی اتمی

یک مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران از احتمال برگزاری دور جدیدی از مذاکرات بین المللی درباره برنامه اتمی ایران در ترکیه خبر داده است.

منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت که جمهوری اسلامی با مقامات آنکارا در تماس بوده است. آقای متکی ابراز امیدواری کرد که به زودی درباره زمان و برنامه مذاکرات تصمیم گیری شود.

پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، موسوم به کشورهای ۵ بعلاوه ۱، در تلاش بوده اند که مذاکرات درباره برنامه اتمی تهران که بیش از یک سال پیش متوقف شد، از سرگرفته شود.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تازگی پیشنهادی ارائه کرد مبنی بر این که نشستی سه روزه میان مقامات ایرانی و غربی از نیمه نوامبر، در وین برگزار شود.

مقامات ایرانی به شکل رسمی موافقت خود را با جزئیات این پیشنهاد اعلام نکرده اند.

ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی تهران را متهم می کنند که تحت پوشش برنامه صلح آمیز هسته ای سعی در تولید سلاح اتمی دارد. تهران این اتهام را یکسره رد می کند.

مقامات غربی امیدوارند که از مذاکرات وین برای بررسی پیشنهادی که یک سال پیش به ایران ارائه شد، استفاده کنند. در آن پیشنهاد از ایران خواسته شده بود که بخشی از اورانیوم غنی شده خود را در ازای دریافت سوخت اتمی، به خارج بفرستد.

ایران در ابتدا با این پیشنهاد موافقت کرد اما بعدا آن را رد کرد. در ماه مه ۲۰۱۰، جمهوری اسلامی از آمادگی برای پذیرش طرح مبادله سوخت خبر داد که از سوی ترکیه و برزیل ارائه شده بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار دور قطعنامه تحریمی را علیه تهران به تصویب رسانده است زیرا تهران همواره از پذیرش خواسته جامعه بین الملل مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم خودداری کرده است. اورانیوم غنی شده کاربرد دوگانه دارد و می توان از آن در تولید سلاح اتمی استفاده کرد.

تهران اصرار دارد که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG