لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

ایران به ارعاب آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم شد


آمریکا و دیگر کشورهای غربی تصمیم تهران را برای رد ورود بازرسان اتمی به ایران به عنوان تلاشی برای ارعاب آژانس بین المللی انرژی اتمی، محکوم کردند.

گلن دیویس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه به شورای حکام گفت این شورا باید به دلیل ممانعت تهران از ورود سربازان به ایران، علیه تهران اقدام کند. او گفت ممانعت از ورود بازرسان به دلیل «گزارش های دقیق آنان» امری «بی سابقه» است.

همزمان بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک خطاب به شورای حکام در وین گفتند ایران تعمدا تلاش می کند تا آژانس بین المللی انرژی اتمی را از انجام اختیاراتش بازدارد.

در ماه ژوئن، جمهوری اسلامی ایران، ورود دو بازرس سازمان بین المللی انرژی اتمی به ایران را رد کرد. این اقدام پس از آن بود که تهران گفت بازرسان «گزارش های نادرست» درباره تاسیسات اتمی ایران منتشر می کنند.

پیشتر در هفته جاری، یوکیا آمانو، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت کارشکنی های تهران روند بازرسی را مختل کرده و امکان تایید ادعای تهران مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش را از بین می برد.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، سخنان آقای آمانو را «اشتباهی بزرگ» و «خطرناک» توصیف کرد.

سازمان ملل متحد دور چهارم تحریم های بین المللی را به دلیل سرپیچی تهران از گردن نهادن به درخواست های جهانی مبنی بر توقف غنی سازی، علیه جمهوری اسلامی صادر کرده است.

ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر نیز اقدامات تنبیهی مضاعفی علیه ایران در پیش گرفتند.

غرب به تهران مشکوک است و می گوید جمهوری اسلامی تحت پوشش برنامه صلح آمیز اتمی به دنبال تولید سلاح اتمی است. ایران این اتهامات را رد می کند.

XS
SM
MD
LG