لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

ایران جستجو برای کشف منابع اورانیوم را افزایش می دهد


رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی می گوید ایران جستجو برای منابع جدید اورانیوم در کشور را به یک ارجحیت بالا تبدیل می کند.

علی اکبر صالحی روز چهارشنبه گفت یک سوم ایران برای اورانیوم جستجو شده است، اما بودجه جدید به مقامات اجازه خواهد داد دامنه جستجو را توسعه دهند.

صالحی این موضوع را چند روز پس از آغاز سوختگذاری در نیروگاه اتمی بوشهرعنوان کرد. ایران بدلیل خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم با چهار دور تحریم های سازمان ملل متحد روبرو است.

در این میان، خبرگزاری رویترز بنقل از نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه می گوید اگر کوشش برای رسیدن به توافق معتبری در مورد برنامه اتمی ایران بجایی نرسد، قدرت های جهانی ممکن است برای حفاظت از کشورهایی که احساس تهدید می کنند، بسیج شوند.

گفته می شود کشورهای عرب خلیج فارس از امکان دست یافتن ایران به تسلیحات اتمی ابراز نگرانی کرده اند و اسراییل می گوید یک ایران مجهز به چنین تسلیحاتی را تهدیدی برای موجودیت خود تلقی می کند.

در رویدادی دیگر، کویت در پیشاپیش براه افتادن نیروگاه بوشهر، نگرانی های ایمنی بیشتری ابراز داشته است.

خبرگزاری رسمی کویت می گوید مقامات سعی دارند از ایران بخواهند اطمینان دهد که نیروگاه به تکنولوژی کافی برای جلوگیری از نشست مواد اتمی مجهز است.

XS
SM
MD
LG