لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۴

بریتانیا، آلمان و امارات متحده عربی از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری کردند


یک مقام شرکت هواپیمایی ملی ایران می گوید از هفته گذشته که ایالات متحده آمریکا تحریم های جدید علیه ایران را به اجرا گذاشته است کشورهای خارجی از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی خود داری کرده اند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه به نقل از مهدی علی یاری، دبیر اتحادیه خطوط هوایی ایران، گزارش داد که فرودگاه های بریتانیا، آلمان و امارات متحده عربی از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی خود داری کرده اند. وی گفت تحویل ندادن سوخت از روز پنجشنبه که پرزیدنت اوباما قانون تحریم های جدید علیه ایران را امضا کرد آغاز شده است.

مهدی علی ‌یاری می‌ گوید با این وضعیت هواپیماهای ایرانی باید سوخت خود را یا از داخل ایران تهیه کرده و یا در کشورهای مسیر، توقف و سوخت‌ گیری داشته باشند که این مسئله هزینه پروازها را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

در همین حال سردار رویانیان، رییس ستاد حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت ایران، با اعلام حذف سهمیه‌ بندی بنزین در نیمه دوم سال ۸۹ خبر از افزایش قیمت این محصول و تک‌ نرخی شدن آن داد. سردار رویانیان اظهار کرد که بنابر آخرین تصمیمات در نیمه دوم سال، بنزین و گازوئیل به صورت نیمه یارانه‌ای عرضه خواهند شد.

تحریم های جدید در برگیرنده بخش انرژی و بانک های ایران است و هدف آن مشکل تر ساختن خرید محصولات نفتی تصفیه شده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران است. شرکت هایی که در فروش بنزین، سوخت هواپیماهای جت و محصولات مشابه به ایران دست داشته باشند مجاز به معامله در بازارهای آمریکا نخواهند بود.

کشور چين واردات نفت خام از ايران را در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۰ در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته بيش از ۳۵ درصد کاهش داده است. بر پايه گزارش‌های منتشر شده، کشور چين ترجيح داده است نفت مورد نياز خود را به جای ايران از کشورهای عربستان سعودی، آنگولا و روسيه تامين کند.

آقای اوباما روز پنجشنبه گفت تحریم های جدید ضربه ای به قلب تواناییهای ایران برای سرمایه گذاری و گسترش برنامه سلاح های هسته ای به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG