لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

دو بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی از ورود به ایران منع شدند


رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید دو بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی از ورود به ایران منع شده اند زیرا آنها پیشتر در گزارش خود، به گفته او «اطلاعات غلط» درباره فعالیت های اتمی ایران منتشر کرده اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز دوشنبه به نقل از علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گزارش داد که دو بازرس آژانس بین المللی، اجازه ندارند به ایران وارد شوند.

آقای صالحی، این دو بازرس آژانس را به افشای اطلاعات، پیش از موعد رسمی متهم کرده و می گوید آنها گزارشی غلط درباره برنامه اتمی ایران ارایه داده اند. اما وی به جزییات این واقعه اشاره نکرد.

اقدام ایران در جلوگیری از ورود بازرسان آژانس، به دنبال صدور قطعنامه چهارم تحریم های شورای امنیت، علیه برنامه های اتمی ایران صورت می گیرد.

روز جمعه، واکنش رسمی ایران به قطعنامه تحریم ها، از سوی شورای عالی امنیت ملی در تهران منتشر شد و تحریم های تازه را «غیرقانونی» دانست.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را تشدید کردند.

وزارت خارجه روسیه به شدت اقدامات اروپا و آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و می گوید تحریم های مضاعف، به ضرر شورای امنیت و تلاش اعضای آن در همکاری درباره ایران است.

تحریم های جدید اتحادیه اروپا از جمله شامل ممنوعیت سرمایه گزاری، کمک فنی و انتقال تکنولوژی در بخش های کلیدی نفت و گاز ایران است.

آمریکا در روز چهارشنبه یک بانک دولتی ایرانی و ۲۲ شرکت نفت و پتروشیمی را به فهرست سیاه خود اضافه کرد.

XS
SM
MD
LG