لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

بازرسان سازمان ملل متحد برای بازدید تأسیسات هسته ای وارد ایران شدند


ایران در ماه سپتامبر گذشته وجود مرکز غنی سازی قم را افشا کرد

بازرسان هسته ای سازمان ملل متحد دیدار سه روزه خود را برای بررسی یکی از جنجال برانگیزترین تأسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران آغاز کرده اند.

هیات چهار نفره آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح زود یکشنبه وارد ایران شدند. به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی مهر، تیم بازرسی بازدید خود را از تأسیسات هسته ای که در نزدیکی قم قرار دارد آغاز کردند.

ایران در ماه سپتامبر گذشته وجود مرکز غنی سازی قم را افشا کرد. علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، می گوید به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه داده خواهد شد تا از تأسیسات اتمی قم بازدید کنند و به این وسیله حسن نیت آن کشور اثبات شده و به جامعه بین المللی اطمینان داده شود که فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است.

ایران هنوز در مورد پیشنهادی که مورد حمایت سازمان ملل متحد است در حال بررسی و رایزنی است. به موجب آن پیشنهاد به روسیه اجازه داده می شود تا به غنی سازی اورانیومی که سوخت راکتور تحقیقاتی ایران را تامین کند ادامه دهد.

این توافق که به تایید روسیه، ایالات متحده آمریکا و فرانسه رسیده است مانع از آن خواهد شد که ایران به غنی سازی اورانیوم تا حدی که بتوان از آن در ساخت سلاح اتمی استفاده کرد، روی آورد.

علی اصغر سلطانیه، رییس هیات مذاکره کنندگان ایران، در گفت و گوهای هسته ای می گوید ایران پاسخ خود را به آن پیشنهاد در روزهای آینده ارائه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG