لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

ديپلمات پناهنده می گويد شاهد سفرهای سری تکنسين های اتمی کره شمالی به ايران بوده است


ديپلمات پناهنده می گويد شاهد سفرهای سری تکنسين های اتمی کره شمالی به ايران بوده است
ديپلمات پناهنده می گويد شاهد سفرهای سری تکنسين های اتمی کره شمالی به ايران بوده است

کويت تايمز زيرعنوان "پناهنده: ايران ميزبان تکنسين های کره شمالی" می نويسد يک ديپلمات سابق ايرانی که امسال به غرب پناهنده شد ديروز گفت وی شاهد بوده است تکنسين های کره شمالی کرارا به ايران سفر می کردند، که مقامات غربی نگرانند سعی می کند تسليحات اتمی توليد کند.

محمد رضا حيدری که در ماه ژانويه از پست کنسول ايران در نروژ استعفا داد می گويد وی مطمئن است که همکاری ميان ايران و کره شمالی ادامه دارد.

اين نظرات در يک کنفرانس پژوهشی در پاريس و در شرايطی مطرح شد که نگرانی های بين المللی ازهمکاری کره شمالی با برنامه اتمی ايران شدت گرفته است. کره شمالی پيشتر آزمايش های اتمی را انجام داده است.

حيدری گفت در فاصله سالهای ۲۰۰۲ ال ۲۰۰۷ هنگامی که در وزارت امورخارجه دفتر فرودگاهها را اداره می کرد شاهد ورود بسياری از تکنسين های کره شمالی بوده است.

وی که با کمک مترجم صحبت می کرد گفت"من شاهد آمد و شد مکرر کارشناسان و تکنسين های کره شمالی بودم که برای همکاری با برنامه اتمی ايران به ايران می آمدند.

حيدری گفت سفرها با احتياط و به گونه ای که انجام می گرفت که که ورود آنها جلب توجه نکند.

وی گفت در آن هنگام با مقامات سپاه پاسداران انقلاب نيز تماس داشت و کاملا روشن بود که دوهدف در کانون توجه ايران است: نخست ساختن انواع موشک های زمين به زمين، و دوم ساختن سلاحی اتمی با کمک کره شمالی.

در يک ارزيابی اطلاعاتی آمريکا که همزمان با دستيابی ويکی ليکس به انبوهی از اسناد محرمانه وزارت امورخارجه آمريکا منتشرشد نتيجه گيری شده است که ايران از کره شمالی موشک هائی پيشرفته با توانائی هدف گرفتن پايتخت ها در اروپای غربی دريافت کرده است که به زرادخانه ايران بردی کاملا طولانی تر ازآنچه قبلا فاش شده بود می دهد.

XS
SM
MD
LG