لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

پرونده روزنامه "رویش ملت" به دادگاه فرستاده شد


روزنامه رویش ملت
روزنامه رویش ملت

هیات نظارت بر مطبوعات ایران به روزنامه "رویش ملت" تذکر داد و پرونده آن را به دادگاه فرستاد. این روزنامه به جای استفاده از عنوان "شهید شدن" نوشته بود:"سرتیپ حسین همدانی در سوریه کشته شد".

روز شنبه ۱۸ مهر ماه صفحه اول بسیاری از نشریات ایرانی به خبر کشته شدن حسین همدانی فرمانده ارشد سپاه پاسداران اختصاص یافت که از آقای همدانی با عنوان شهید یاد کرده بودند. در این میان تیتر متفاوت روزنامه رویش ملت مورد اعتراض قرار گرفت و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را رفتاری "سخیف و ناسنجیده" دانست.

این روزنامه در شماره بعدی خود تمام صفحه اول را به تقدیر از حسین همدانی اختصاص داد و مدیر مسئول روزنامه نیز عذرخواهی کرد اما حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد این عذرخواهی را کافی ندانست و گفت: "اگر نگوییم تعمدی در کار بوده حداقل می توان گفت یک نادانی در کار بوده است که باید مدیرمسئول، سردبیر، هیات تحریریه و شورای تیتر پاسخگو باشند."

در نهایت هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه روز دوشنبه خود با استناد به بند هشت ماده شش قانون مطبوعات به این روزنامه تذکر داد و پرونده آن را به دادگاه فرستاد. این بند از قانون مطبوعات درباره ممنوعیت توهین به مقامات است.

از دیگر مصوبات این جلسه هیات نظارت بر مطبوعات، تذکر به روزنامه کیهان بود. این روزنامه به دلیل چاپ گزارشی از نشست علنی مجلس شورای اسلامی در روزی که بحث دست دادن ظریف و اوباما مطرح شده بود، مشمول بند هشت ماده شش قانون مطبوعات دانسته شد.

XS
SM
MD
LG