لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۶۶ هزار نفر، مبتلا به ایدز در ایران

۶۶ هزار نفر، مبتلا به ایدز در ایران

دکتر مسعود مردانی دبیر علمی کنگره بین المللی ایدز با بیان اینکه اﭘﯿﺪﻣﯿﻮﻟﻮژی بیماری ایدز طی سال های اخیر از روش ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی و سرنگ مشترک به راه انتقال جنسی تغییر یافته است، گفت: در ایران بیش از ۳۴ هزار نفر مبتلا به ایدز ثبت شده است، از این تعداد ۱۶ یا ۱۷ هزار نفر از مبتلایان تحت درمان مداوم قرار دارند ولی سایرین درمانی انجام نداده‌اند و یا تحت مراقبت مراکز مشاوره بیماری های رفتاری قرار ندارند.

وی افزود: آمار مبتلایان به ایدز در ایران بیش از ۶۶ هزار نفر تخمین زده می‌شود که از این تعداد بیش از یک سوم افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند یا اگر دارند آن را کتمان می کنند. این بیماری در سال ۲۰۱۷ حدود ۹۴۰ هزار نفر و تا امروز ۳۵ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است.

منبع: بهار

بازداشت مدیرعامل تعاونی مسکن کارکنان اداره کل امور آسیب‌های اجتماعی شهرداری تهران

مدیرعامل تعاونی مسکن کارکنان اداره کل امور آسیب‌های اجتماعی شهردای تهران که از بدو تاسیس با تخلفات عدیده خود موجب سرگردانی بیش از ۳۲۰ خانواده در معرض آسیب شده بود، پس از ۹ سال با تلاش و پیگیری ۱۰۰ نفر از اعضای تعاونی بازداشت شد. حجم این تخلفات بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است. این تخلفات با همکاری افراد متنفذی از شهرداری تهران، تعاونی تولیدی و توزیعی پیروان راه غدیر و پیمانکار پروژه صورت گرفته است که نیاز به بررسی دقیق‌تر توسط مراجع قضایی دارد.

این تعاونی که در سال ۸۷ با هدف خانه‌دار شدن کارمندان اداره کل امور آسیب‌های اجتماعی تشکیل شده بود.

منبع: جهان صنعت

نرخ تورم هفت ماهه ۲۰.۳ درصد و تورم نقطه به نقطه ۳۶.۹ درصد شد

آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ايران (شاخص تورم) در مهر ۱۳۹۷ به حدود ۱۴۸ رسيد که نسبت به ماه قبل معادل ۴.۶ درصد افزايش داشت. اين شاخص نسبت به مهر ماه سال قبل نزدیک به ۳۷ درصد افزايش يافت. همچنين ميزان تورم در دوازده ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۷ نسبت به دوازده ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۶ معادل ۱۵.۹درصد است. شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مهرماه ۱۳۹۷ پس از حذف نوسانات فصلی نسبت به ماه قبل۴.۷ درصد افزايش داشت. شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مهرماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه قبل در تمام اسـتان‌های کشور با افزايش همراه بود. بيشترين ميزان افزايش متعلق به استان سيستان و بلوچستان معادل ۸ درصد و کمترين آن مربوط به استان تهـران معادل ۳.۳ درصد بود.

منبع: رسالت

اقدام به بستن حساب ایرانیان توسط برخی از بانک‌های ارمنستان

براساس اخبار منتشر شده تعدادی از ارمنی‌های دوتابعیتی متولد ایران که در بانک‌های ارمنستان حساب بانکی دارند اخطاری دریافت کرده‌اند مبنی بر بستن حساب بانکی‌ آنها و اینکه باید هر چه سریع‌تر پول خود را از این حساب خارج کنند.

ژرایر خسرویان عضو اتاق مشترک ایران و ارمنستان در مورد این اقدام بانک‌های ارمنی گفت: این اقدام در راستای تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است و البته شامل تمام بانک‌های ارمنستان نیست و برخی از بانک‌های این کشور را شامل می‌شود.

منبع: ایلنا

کمبود بیش از ۹۵ هزار پرستار در بیمارستان‌های ایران

حیدرعلی عابدی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود نیروی پرستار از همراهان بیمار درخواست می‌شود برای مراقبت از بیمارشان در بیمارستان حضور داشته باشند که بسیار نامطلوب است. همچنین فشار کاری پرستاران بسیار زیاده بوده و ناچار هستند علاوه بر ۱۵۰ ساعت کاری استاندارد خود ۱۵۰ ساعت نیز به صورت اضافه کاری اجباری در بیمارستان‌ها کار کنند. در حال حاضر ۱۲۳ هزار تخت در بیمارستان های کشور وجود دارد که حداقل ۱۸۴ هزار و ۵۰۰ نیروی پرستاری برای استاندار سازی آن نیاز دارند، اما در بیمارستان های ما تنها ۸۹ هزار پرستار مشغول فعالیت هستند که اگر از این مقدار کسر شود، با کمبود ۹۵ هزار و ۵۰۰ نیروی پرستاری در کشور مواجه هستیم.

منبع: ایرنا
XS
SM
MD
LG