لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

نرگس محمدی در پیامی از زندان: عهد می‌بندم که از پای ننشینم


نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر
نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر

نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، در پیامی از داخل زندان اوین درباره دریافت جایزه بنیاد «اولاف پالمه»، نوشته است «عهد می‌بندم که از پای ننشینم.»

نرگس محمدی که جایزه سال ۲۰۲۳ بنیاد «اولاف پالمه» را دریافت کرده است، در پیام خود نوشت، این جایزه به نام انسانی است که زندگی‌اش تصویری از بشردوستی، صلح‌طلبی، و توسعه است و به دریافت آن افتخار می‌کند.

بنیاد اولاف پالمه در سوئد ۱۹ دی‌ماه با انتشار بیانیه‌ای نرگس محمدی را از «چهره‌های اصلی مبارزه برای حقوق زنان و آزادی بیان در ایران» معرفی و یکی از جوایز سال ۲۰۲۳ خود را به او اهدا کرد.

نرگس محمدی در پیام خود کشتار خیابانی در جریان اعتراضات جاری، بازداشت معترضان، و اعدام برخی از آنان را محکوم کرده است.

این فعال حقوق بشر در ادامه با اشاره به مواردی همچون سرکوب گسترده مخالفان و نهادهای مدنی مستقل، نقض آزادی بیان، بی‌معنا کردن صندوق‌های انتخابات و رای مردم، سوءاستفاده از سیستم قانون‌گذاری و اعمال تبعیض‌های جنسیتی، قومی، و مذهبی نیز از جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

نرگس محمدی حکومت ایران را یک «حکومت استبدادی» توصیف کرده و نوشته است که مردم ایران خواستار گذار از جمهوری اسلامی هستند.

در پیام این فعال حقوق بشر آمده که «نظام فعلی در ایران نه تنها تحقق دموکراسی و حقوق بشر در ایران، بلکه صلح، امنیت و توسعه در منطقه را نیز به مخاطره انداخته است.»

وی با اشاره به گستردگی و شدت خشونت حکومتی تاکید کرده است که مردم ایران بیش از پیش به حمایت‌ موثر نهادهای بین‌المللی و همبستگی جهانی نیاز دارند.

نرگس محمدی در انتهای این پیام، خود را یک زن صلح‌طلب معرفی کرده که خواستار گذار از جمهوری اسلامی، تحقق دموکراسی و تضمین حقوق بشر است.

نرگس محمدی به دلیل فعالیت‌های مدنی خود از جمله انتقاد از سرکوب اعتراضات، حمایت از زندانیان سیاسی٬ افشای ابعاد شکنجه‌ها و فشارهای روحی در زندان‌ها، مخالفت با مجازات اعدام و دفاع از حقوق شهروندان طی سال‌های گذشته بارها محکوم و زندانی شده است.

وی که آخرین بار فروردین امسال با هجوم ماموران امنیتی به منزلش بازداشت شد، هم‌اکنون در زندان اوین به سر می‌برد و در داخل زندان نیز به فعالیت‌های مدنی و مسالمت‌آمیز خود ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG