لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

دیدگاه | در ایران اگر حکومتی باشد، سرقت فیلم اشکال ندارد؛ یک نمونه سایت تاینی موویز


سایت تاینی موویز «غیر مجاز» فیلم های روز جهان را با دوبله در اختیار کاربران ایرانی قرار می داد.
سایت تاینی موویز «غیر مجاز» فیلم های روز جهان را با دوبله در اختیار کاربران ایرانی قرار می داد.

مقاله ای از مهسا علیمردانی در وایس

هر چند سرقت هنری در ایران امری مرسوم است، اما شش مسول سایت «تاینی موویز» توسط مقامات جمهوری اسلامی دستگیر شده اند. صدا و سیما در گذشته از این وبسایت برای دانلود و پخش سراسری فیلم ها در ایران استفاده می کرد.

تاریخ این بازداشت روشن نیست، اما دادستان کل تهران حدود دو هفته پیش آن را اعلام کرد. وبسایت «تاینی موویز» هنوز در دسترس است ولی کاربران از حدود یک ماه پیش نمی توانند فیلمی از آن دانلود کنند. مسولین این وبسایت گرفتار سیستم حکومتی شده اند که به پخش بدون اجازه آثار سینمایی عادت دارد.

قوانین کپی رایت در ایران در مورد حق صاحب اثر و حق پخش کننده کلافی سردرگم است. ماده هشت این قانون به حکومت اختیاراتی گسترده در بازتولید آثاری که صاحب آن نیست داده است. این یعنی حکومت از ماده بیست و سه که سرقت اثر دیگران را جرم می داند مستثنی است.

قوانین کپی رایت در ایران حقوق صاحبان اثر خارج از ایران را هم به رسمیت نمی شناسد.

دیده شده است که تلویزیون شبکه سه ایران فیلمی هنگ کنگی را با آرم وبسایت «تاینی موویز» بر روی آنتن برده است. ماهانه سیصد تا چهارصد کاربر به مشترکان این وبسایت اضافه می شدند.

در نظام قضایی ایران با قوانینی مبهم و غیر منطقی احکام خودسرانه و بازداشت هایی مانند مسولین وبسایت «تاینی مویز» احتمالا ادامه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG