لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

برگزاری تجمعات اعتراضی بازنشستگان و کارکنان رسمی نفت در دست‌کم ۵ شهر ایران


تجمع بازنشستگان در کرمانشاه
تجمع بازنشستگان در کرمانشاه

شماری از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی و جمعی از کارکنان رسمی شرکت نفت روز سه‌شنبه ۱۶ آبان در دست‌کم پنج شهر ایران تجمع کردند.

بازنشستگان معترض در شهرهای کرمانشاه، سنندج و ایلام با سردادن شعارها و در دست داشتن پلاکاردهایی، بار دیگر بر ازوم تحقق مطالبات صنفی و معیشتی خود تاکید کردند.

به گزارش کانال تلگرامی شورای بازنشستگان ایران، معترضان در کرمانشاه در پلاکاردهایی خواسته‌های خود را از جمله منزلت، رفاه، معیشت، بیمه کارآمد و اجرای کامل همسان سازی برشمردند و خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

تجمع بازنشستگان در کرمانشاه با شعار «کشتی بازنشسته، دیگر به گل نشسته»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:20 0:00

دهها تن از بازنشستگان معترض در سنندج هم در تجمع خود شعار دادند: «فریاد فریاد، از این همه بیداد.»

بازنشستگان کشوری در ایلام هم شعار دادند: «بازنشسته بیداره، از حق کشی بیزاره» و «تا حق خود نگیریم‌، نهضت ادامه داره.»

بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی و مخابرات در ماه‌های اخیر بارها با برگزاری تجمع‌هایی در شهرهای مختلف ایران خواستار افزایش حقوق‌شان به خط فقر شده‌اند.

هزینه زندگی یک خانوار در شهرهای ایران بین ۲۰ تا ۳۱ میلیون تومان در ماه اعلام شده است.

همزمان جمعی از کارکنان رسمی شرکت «بهره‌برداری نفت و گاز» آغاجاری و کارکنان رسمی شرکت نفت ماهشهر در استان خوزستان تجمع کردند.

معترضان بار دیگر خواستار «حذف کامل سقف حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال، و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت» شدند.

به گزارش کانال‌ تلگرامی «افکار نفت» که اخبار مربوط به مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران را پوشش می‌دهد، اعتراضات کارکنان رسمی نفت در شرکت‌ها و سکوهای نفتی و گازی بویژه در آغاجاری در پی عدم رسیدگی مسئولان صنعت نفت افزایش یافته است.

«افکار نفت» همچنین خبر داد که نیروهایی که اخیرا استخدام شده اند هم در مناطق نفتی اروندان، پالایشگاه دالان و نفت و گاز غرب (چشمه خوش) تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

در این ارتباط، شماری از تشکل‌های مستقل کارگری در بیانیه مشترکی، از مطالبات و اعتراضات کارکنان رسمی نفت طی دو ماه گذشته حمایت کرده‌اند.

در این اعلامیه مشترک آمده است که کارگران نفت با الهام گرفتن از تجمع‌های اعتراضی هفتگی بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری، از جمله معلمان و مخابرات، در شهرهای مختلف تجمع می‌کنند.

اتحاد بازنشستگان، انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز، شورای بازنشستگان ایران، کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری، ندای زنان ایران و صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد در بیانیه مشترک خود افزودند که کارگران نفت در حال انسجام بخشیدن و سازماندهی اعتراضات‌شان هستند و تردیدی نیست که به کارگیری این شیوه از اعتراض، مبارزات آنان را قدرت خواهد بخشید.

از سوی دیگر، رانندگان مینی‌بوس‌های رفسنجان که سرویس‌دهی به مدارس و کارخانه‌ها را برعهده دارند، در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت تجمع کردند.

به گزارش کانال تلگرامی «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، این رانندگان از کاهش بیش از ۶۰ درصدی سهمیه سوخت ماهیانه خود ناراضی هستند و به کاهش سهمیه خود از ۱۳۵۰ لیتر به ۵۰۰ لیتر اعتراض دارند.

کارگران شرکت آرمه نو پتروشیمی چابهار هم روز دوشنبه ۱۵ آبان در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات پنج ماهه خود اعتصاب کرده بودند.

به گزارش کانال تلگرامی «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، تعداد ۱۵۰ کارگر این شرکت ساختمانی مهندسی از خردادماه سال جاری تاکنون حقوق و معوقات خود را دریافت نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG