لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

قیمت هر دلار از ۱۴ هزار تومان رد شد؛ بالاترین قیمت شش ماه اخیر


برای دومین روز متوالی ارزش هر دلار آمریکا افزایش یافت و روز سه شنبه هر دلار در بازار آزاد ۱۴۰۵۰ تومان معامله شد.

سایت‌های اعلام نرخ ارز و طلا ۱۹ آذر خبر دادند که این افزایش بالاترین قیمت دلار در شش ماه اخیر است. قیمت یورو، ارز واحد ۱۹ کشور اروپایی هم به ۱۵۵۲۰ تومان رسید.

روز دوشنبه هم منابع رسمی گفته بودند که هر دلار آمریکا با ۶۰۰ تومان افزایش نسبت به روز قبل، به ۱۳ هزار و پانصد تومان رسید.

ارزش پول ملی ایران در چند سال اخیر به شدت سقوط کرده است؛ به طوری که هر دلار آمریکا روند صعودی خود را از سه هزار تومان آغاز کرد و طی یک سال به حدود ۲۰ هزار تومان هم رسید.

در ماه‌‌های اخیر دولت ایران سعی کرده است نرخ دلار را در حدود ۱۲ هزار تومان نگه دارد؛ اما بعد از سه برابر شدن قیمت بنزین در ایران و اعتراضات پس از آن، دلار دوباره گران شد.

روز شنبه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره وضعیت اقتصادی ایران گفته بود: ایران کشور متفاوتی است. ایران اکنون پر از قیام و شورش است. ما تحریم های قوی علیه جمهوری اسلامی اعمال کردیم. رشد اقتصادی‌‌شان ۲۵ درصد سقوط کرد. ما هرگز نمی توانیم اجازه بدهیم که رژیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشند. آنها به شورشیان سلاح می‌دهند.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG