لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

دیدگاه| سرمقاله هیات تحریریه روزنامه وال استریت جورنال: دلایل افت ریال در ایران


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه وال استریت جورنال

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه گفت «بدون پیش شرط» با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ملاقات خواهد کرد و این امر پس از دیدارهای او با کیم جونگ اون و ولادمیر پوتین زیاد طول نخواهد کشید.

دونالد ترامپ اعتماد فوق العاده ای به قابلیت مذاکراتی و هر قابلیت دیگر خود دارد. اما باید به رئیس جمهوری آمریکا برای اشاره به این که رژیم «در حال حاضر در شرایط سختی است» امتیاز داد، زیرا او در آن نقش داشته است.

در حالی که ایرانیان در انتظار اعمال دوباره تحریم های آمریکا در هفته آینده هستند، تهران برای مهار فرار سرمایه با چالش هایی روبرو است.

روز دوشنبه، ارزش واحد پول ایران در برابر دلار آمریکا در بازار سیاه به ۱۱۹۰۰۰ ریال رسید. استیو هانکه، اقتصاددانی که نرخ مبادله ارزی در جهان را دنبال می کند، می گوید نرخ تورم در ایران ۲۲۱ درصد است. این معادل نرخ تورم در زیمبابوه نیست، ولی باعث شده ایرانی ها دارایی هایشان را به طلا تبدیل کنند نه ریال که به شکل روزافزونی بی ارزش می شود.

بسیاری از شرکت های اروپایی که بعد از توافق هسته ای به بازار ایران هجوم آورده بودند، اکنون در حال تعطیلی کسب و کارشان در ایران هستند. سیگال مَندِلکِر، معاون وزارت دارایی آمریکا، به روشنی توضیح داده است که تحریم ها چگونه ایران را برای فعالیت های غیرقانونی اش مانند تامین فعالیت های تروریستی سپاه پاسداران انقلاب در سوریه یا حمایت اش از حزب الله لبنان مجازات خواهد کرد.

تمام این امور، روحانی را که از سوی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و دیگر ملاهای حاکم زیر فشار سیاسی است در شرایط دشواری قرار داده است. روحانی هفته گذشته رئیس بانک مرکزی را کنار گذاشت و به جای او عبدالناصر همتی را منصوب کرد که پیشتر مدیرعامل بانک ملی ایران بود. بانک ملی به دلیل نقش اش در تامین فعالیت های هسته ای و موشک های بالیستیک ایران در فهرست تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت.

منابع ما می گویند مقامات مسئول، روز دوشنبه، دلالان بازار سیاه ارز در تهران را دستگیر کرده اند. این امر بیش از پیش بازار را خواهد ترساند.

ایرانیان مرتب در حال اعتراض به اوضاع آشفته اقتصادی بوده اند و دولت ترامپ را مقصر معرفی نمی کنند. اگر حسن روحانی می خواهد به تحریم ها پایان بدهد، بهترین حرکت او قبول پیشنهاد دونالد ترامپ و مذاکره دوباره بر سر شرایط توافق هسته ای خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG