لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

واکنش ایران به توقیف دارایی ها در لوکزامبورگ؛ مربوط به پیش از برجام است


مقامات جمهوری اسلامی در پی انتشار گزارشی مبنی بر مسدود شدن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ آن را غیرقانونی، و مربوط به پیش از اجرای برجام دانستند.

مجید تخت روانچی، معاون وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند در واکنش به پرسش خبرنگاران درباره درستی مسدود شدن پول‌های ایران در لوکزابورگ با پیگیری وکلای آمریکایی گفت که این مبلغ از پول‌های بانک مرکزی ایران از زمان تحریم‌ها در اروپا مانده بود و به دلیل وجود تحریم‌ها امکان دسترسی به آن وجود نداشت.

او با بیان اینکه تحول جدیدی در چند روز اخیر رخ نداده است، گفت: «وکلای بانک مرکزی با وکلای شرکت لوکزامبورگی در تماس و درحال انجام مشورت‌های لازم هستند که بتوانند به این پول دسترسی پیدا کنیم.»

روز دوشنبه روزنامه نیویورک تایمز در گزارش نوشت که وکلای گروهی از بازماندگان قربانیان حملات تروریستی از جمله حملات ۱۱ سپتامبر بر پایه حکم دادگاه آمریکایی موفق به مسدود کردن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی های ایران در لوکزانبورگ شدند. به نوشته این روزنامه وکلا امیدوارند دستگاه قضایی لوکزامبورگ اجازه پرداخت غرامت به شهروندان آمریکا را از این دارایی‌ها صادر کند.

این گزارش واکنش بانک مرکزی جمهوری اسلامی را نیز در پی داشت.

به نوشته پایگاه خبری بانک مرکزی ایران، اردشیر فریدونی، مدیرکل حقوقی بانک مرکزی، تلاش آمریکا برای توقیف یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی در لوکزامبورگ را خلاف حقوق و معاهده‌های بین‌المللی خواند و قابلیت اجرای آن را رد کرد.

او با بیان اینکه توقیف شدن اموال ایران در لوکزابورگ خبر جدیدی نیست و مربوط به ماههای گذشته است، گفت: «دادگاه لوکزامبورگ اکنون در حال بررسی پرونده و پاسخدهی به این پرسش است که آیا رای صادر شده از دادگاه آمریکا، در لوکزامبورگ قابلیت شناسایی و اجرا را دارد یا نه.»

او اضافه کرد که وکلای بانک مرکزی دفاعیات خود را در این پرونده ارایه کرده‌اند.

اقدام وکلای آمریکایی بر اساس رای دیوان عالی فدرال آمریکاست که اردیبهشت ماه امسال، حکم پیشین دادگاه های کشور مبنی بر پرداخت غرامت از محل دارایی‌های توقیف شده ایران در ایالات متحده به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی که ایران در آنها مسئول شناخته شده است، را تایید کرد.

شکایت‌های مربوط به این پرونده، علاوه بر بمبگذاری پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ که به کشته شدن ۲۴۱ آمریکایی منجر شد، شامل بمبگذاری برج های خبر در عربستان در سال ۱۹۹۶، حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، و دیگر حملات تروریستی است که ایران در آنها به تامین منابع مالی یا تسهیل انجام آن حملات متهم شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG