لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

انتقاد مولوی عبدالحمید از ساختار حکومت در ایران: رئیس‌جمهوری نمی‌تواند کاری بکند


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان- آرشیو
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان- آرشیو

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، با انتقاد از ساختار سیاسی در جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهوری را فاقد اختیارات لازم برای بهبود شرایط در کشور دانست.

این روحانی بانفوذ اهل سنت در خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ خرداد با انتقاد از بحران فساد مالی، فقر، تبعیض‌‌های گسترده و نبود آزادی و عدالت در کشور تاکید کرد که رئیس‌جمهوری هم «نمی‌تواند کاری بکند.»

در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ۸۰ داوطلب ثبت نام کرده‌اند و این انتخابات قرار است روز ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار شود.

مولوی عبدالحمید با اشاره به عملکرد ضعیف روسای جمهوری پیشین، دولت سیزدهم و دولت‌های قبل را عاجز از مهار تورم خواند و گفت: «با این که در مقطع انتخابات قول داده بودند که برای معیشت و اقتصاد مردم بهبودی به وجود می‌آورند، هیچ کاری نتوانستند انجام بدهند.»

مولوی عبدالحمید: مشکلات مردم ایران در تاریخ سابقه نداشته است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

او از داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواست که در صورت ناتوانی در برآورده‌کردن خواسته‌های عمومی شامل تامین آزادی، اجرای عدالت، مهار تورم و رفع تبعیض‌های جنسیتی و تبعیض‌های قومی و مذهبی، در تصمیم خود بازنگری کنند.

مولوی عبدالحمید با یادآوری ناامیدی مردم از انتخابات گفت که آنها معتقدند «از دست کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند کاری برنمی‌آید؛ چون گذشتگان کاری نکرده‌اند.»

در شرایطی که جمهوری اسلامی در آستانه برگزاری این دوره از انتخابات ریاست جمهوری سانسور رسانه‌ها را تشدید کرده‌ است، برخی مقامات حکومتی این انتخابات را «ابتذال سیاسی» و «نمایش فکاهی» دانسته‌اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی از سخنانش از صدور حکم اعدام برای محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت، هم انتقاد کرده و خواستار آزادی زندانیان سیاسی در ایران شد.

دیوان عالی کشور به تازگی حکم اعدام محمد خضرنژاد، روحانی ۴۵ ساله اهل سنت و از بازداشت شدگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در بوکان، را تأیید کرد.

دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه، محمد خضرنژاد را در آذرماه سال گذشته به اتهام «افساد فی‌‌الارض»، «تبلیغ علیه نظام» و «لطمه زدن به تمامیت یا استقلال کشور» به اعدام و ۱۶ سال زندان محکوم کرده بود.

XS
SM
MD
LG