لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

آخرین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی برگزار شد| از اعتراف به قتل شبه عمد نجفی تا تاکید اولیای دم بر قصاص


ختم رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران در حالی امروز اعلام شد که یکی از وکلای نجفی گفت موکلش به قتل غیرعمد اعتراف کرده است . از سوی دیگر برادر متیرا استاد بار دیگر بر قصاص متهم پرونده تاکید کرد.

به گزارش ایسنا در سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد که دوشنبه ۳۱ تیرماه به صورت علنی و به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد، حمید گودرزی یکی از وکلای محمدعلی نجفی گفت موکلش قتل عمد را نپذیرفته است و تمام جملات و کلمات او یکسان بوده و همه جا گفته قتل غیر عمد است.

یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه مربوط به چگونگی شلیک گلوله ها به میترا استاد بود که وکیل نجفی گفت «دادسرا باید روشن کند که شلیک گلوله به سوی مقتول غیرمستقیم یا مستقیم بوده تا آن‌چه مجهول است، معلوم شود.»

ایرنا به نقل از وکیل نجفی نوشت که کارشناس صحنه جرم در ۲۶ تیرماه در دادگاه گفته است محل اصابت گلوله نشان می دهد که متهم تعادل نداشته است.

سرگرد عزتی راد کارشناس صحنه جرم در این جلسه نیز گفت «رای ما محرز است که درگیری و کشمکش وجود داشته است و تیراندازی نجفی دقیق نبوده یا بی هدف بوده است.»

اما مهیار صفری، پسر میترا استاد نیز در این جلسه حضور داشت و خبرهای منتشر شده از قول او درباره تهدید شدن مادرش به قتل از سوی نجفی را تکذیب کرد و گفت «من نگفتم نجفی مادرم را تهدید به قتل می کرد؛ صحت ندارد ؛ پیش از روز حادثه، نجفی مادرم را به قتل تهدید نکرده بود.»

محمدعلی نجفی نیز در این جلسه به پرسش‌هایی از سوی قاضی درباره جزئیات زمان وقوع قتل پاسخ داد از جمله قاضی درباره این که در کف حمام دکمه هایی پیدا شده است، از نجفی پرسید آیا مشاجره داشتید؟ این دکمه ها متعلق به شماست که نجفی پاسخ داد: «ما از زمانی که به خانه جدید رفتیم، مشاجره فیزیکی نداشتیم و یک دکمه را می دانم که دکمه آستین پیراهن است که با آن به قم رفتم.»

قاضی این دادگاه در پایان ختم دادرسی را اعلام کرد و گفت که صدور حکم، هفت روز پس از اعلام ختم رسیدگی است.

پس از پایان جلسه مسعود استاد برادر میترا استاد موضوع رضایت دادن در قبال اخذ مبلغ میلیاردی را تکذیب و بار دیگر بر قصاص متهم پرونده تاکید کرد.

یکی از وکلای مدافع محمدعلی نجفی نیز گفت که «برای گرفتن رضایت تلاش کردیم اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

همزمان با برگزاری این جلسه، وزیر اطلاعات نیز در مجلس به سوالاتی درباره چگونگی تایید صلاحیت نجفی برای شهرداری تهران پاسخ داده است.

ایسنا به نقل از یک عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایی نوشت که «نجفی شهردار اسبق تهران سابقه دستگیری در سال ۹۲ داشته است که وزیر اطلاعات در این جلسه اشاره‌ای داشت که اگر هر کس دیگری با شرایط او برای شهرداری یا هر جای دیگر در آن مقطع کاندیدا می‌شد وزارت اطلاعات او را هم تایید صلاحیت می‌کرد.»

همچنین یکی از موضوعات مطرح شده در دادگاه های پیشین محمدعلی نجفی نوشته شدن عجولانه کیفرخواست بود که قاضی پرونده گفت « این ادعای وکلا است اما همه مراحل قضایی در تحقیقات مقدماتی و در دادگاه طبق موازین قانونی بوده است.»

پیشتر در دادگاه اول نجفی نماینده دادستان گفت که نجفی به مهدورالدم بودن میترا استاد اعتقاد داشته است. موضوعی که از سوی نجفی تکذیب شد.

در جلسه دوم این دادگاه نیز نجفی در دفاعیاتش قتل عمد را قبول نکرد و گودرزی یکی از وکلای مدافع اش نیز اعلام کرد که از دادگاه تقاضا کردیم نواقص پرونده رفع شود.

بنابر گزارش ایرنا وکیل نجفی در آخرین جلسه دادگاه اظهار کرد «گفته دادستانی که اعلام شده نجفی به قتل عمد اعتراف کرده با مندرجات پرونده مطابقت ندارد و از ایرادات پرونده است.»

میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، روز سه‌شنبه ۷خرداد در محل سکونتش واقع در سعادت آباد بر اثر شلیک گلوله به قتل رسید. ساعاتی پس از انتشار این خبر محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد، اما گفت که «من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش.»

محمدعلی نجفی همچنین گفته بود که یکی از «نهادهای امنیتی» سخنان او را شنود می‌کرد و در اختیار میترا استاد، همسر دوم نجفی، قرار می‌داد. وزارت اطلاعات به گفته‌های نجفی واکنش نشان داد و از سوی دیگر موضوع «پرستو‌»‌ها بار دیگر در رسانه‌ها پر رنگ شد.

پیش از این اتهامات آقای نجفی «قتل عمد» میترا استاد، «حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز» و «ایراد صدمه بدنی عمدی» با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص اعلام شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif


XS
SM
MD
LG