لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

دانشگاهیان ایران به اقدامات اخير وزیر علوم اعتراض کردند


عملکرد کامران دانشجو، وزیر علوم ایران در روزهای اخیر با واکنشهای اعتراضی جامعه دانشگاهی ایران روبرو شده است.

در تازه ترین این واکنشها، جمعی از اساتید دانشگاه های ایران ضمن هشدار درباره عواقب تغییر پروفسور ثبوتی، رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، از وزیر علوم خواستند تا تصمیم اش را در این باره تصحیح کند.

در نامه ای که روز گذشته منتشر شد، ۳۸ تن از اساتید دانشگاه های ایران که در دانشگاه های صنعتی شریف، پژوهشگاه دانش های بنیادی، تهران، اصفهان، کرمان و زنجان مشغول به کار هستند، نسبت به تاثیرات زیانبار این تصمیم هشدار دادند.

اساتید دانشگاه های ایران خطاب به وزیر علوم نوشته اند، «کاش قبل از تصمیم گیری عجولانه در این مورد شناخت کافی از مقام استاد ثبوتی و همچنین رابطه دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان با جامعه علمی ایران از یکسو و مردم و بزرگان شهر زنجان از سوی دیگر فراهم می آمد.»

از سوی دیگر انجمن اسلامی دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران در نامه ای خطاب به کامران دانشجو در ارتباط با سخنان اخیر وی مبنی بر با خاک یکسان کردن دانشگاه هایی که از منظر وی خارج از فرهنگ بسیجی-اسلامی باشند، واکنش نشان داد. این تشکل دانشجویی در قسمتی از بیانیه خود می نویسد، «با بازیچه قرار دادن و حصار کردن مذهب بر گرد دانشگاه، از یک طرف دین را از سکه انداخته اید و از طرف دیگر دانشگاه را از تولید علم عقیم کرده اید که اینجا دیگر از ساختن آمارهای دروغین عاجزید. چه آنکه شما نه درد دین دارید و نه پیشرفت و توسعه کشور برایتان مهم است که دلبستگی تان به حفظ این قدرت نامشروع و آلوده به خون، ریشه ویرانی های دانشگاه و کشور است.»

عبارت «ساختن آمارهای دروغین» در بیانیه دانشجویان اشاره ای است به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران. انتخاباتی که اعلام نتایج آن منجربه شکل گیری اعتراضات دامنه دار و گسترده ای شد ونام کامران دانشجو وزیر علوم کنونی ایران و رییس ستاد انتخابات کشور در آن زمان از سوی نامزدهای معترض بعنوان یکی از دست اندرکاران اصلی تقلب انتخاباتی مطرح شد. اتهامی که از سوی مسولان جمهوری اسلامی همواره رد شده است.

XS
SM
MD
LG