لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

موسسه صلح استکهلم: بودجه نظامی ایران بخاطر تحریم‌ها ۳۰ درصد کاهش یافته است


بر اساس یک گزارش جدید بین المللی، مخارج نظامی ایران بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ میلادی، ۳۰ درصد کاهش یافت و به حدود ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسید.

موسسه پژوهشی صلح بین الملل استکهلم در گزارش جدید خود می گوید که کاهش عمده مخارج نظامی ایران بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی و پس از اعمال تحریم های اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا علیه ایران در ژانویه ۲۰۱۲، رخ داد.

این موسسه پیش بینی کرده است که با رفع تحریم های اتحادیه اروپا و برخی از تحریم های آمریکا علیه ایران در ژانویه ۲۰۱۶، مخارج نظامی ایران بار دیگر افزایش یابد.

بیشترین هزینه نظامی

موسسه پژوهشی صلح بین الملل استکهلم در گزارش جدید خود می گوید در سال میلادی ۲۰۱۵ کشورهای جهان ۱۶۷۶ میلیارد دلار صرف هزینه های نظامی کردند.

بر اساس این پژوهش، مجموع مخارج نظامی در سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ یک درصد افزایش یافت که این اولین افزایش از سال ۲۰۱۱ میلادی به شمار می رود.

پنج کشوری که بیشترین هزینه های نظامی را در سال ۲۰۱۵ داشتند، به ترتیب عبارتند از:

آمریکا، ۵۹۶ میلیارد دلار
چین، حدود ۲۱۵ میلیارد دلار
عربستان سعودی، بیش از ۸۷ میلیارد دلار
روسیه، بیش از ۶۶ میلیارد دلار
بریتانیا، بیش از ۵۵ میلیارد دلار

بر اساس گزارش جدید، در حالی که مخارج نظامی ایران بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ میلادی، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران بود، حدود ۳۰ درصد کاهش یافت، همزمان، عربستان سعودی، رقیب منطقه ای ایران، مخارج نظامی خود را ۹۷ درصد افزایش داد.

موسسه پژوهشی صلح بین الملل استکهلم گفته است که کاهش قیمت های جهانی نفت، باعث شد چندین کشوری که به صادرات نفت متکی هستند، هزینه های نظامی خود را در سال ۲۰۱۵ کاهش دهند اما روسیه و عربستان، به افزایش هزینه های نظامی ادامه دادند.

موسسه پژوهشی صلح بین الملل استکهلم می گوید روسیه در نظر دارد در سال ۲۰۱۶ هزینه های نظامی خود را کاهش دهد و پیش بینی کرده است که عربستان نیز سیاست روسیه را در پیش بگیرد و هزینه هایش را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG