لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

جمهوری آذربایجان رزمایش ایران در امتداد مرزهای مشترک را «غیرمنتظره» دانست


نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران، عکس از آرشیو
نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران، عکس از آرشیو

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران اعلام کرد تمرین نظامی در نزدیکی مرزهای شمال غرب کشور از روز جمعه نهم مهر ماه برگزار خواهد شد. الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان انجام این رزمایش را «غیرمنتظره» خواند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز پنجشنبه هشتم مهر و در گزارشی اعلام کرد رزمایش ایران با حضور یگان‌های زرهی، توپخانه و پهپاد در شمال غرب برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان در واکنش به برگزاری این رزمایش گفت: «هر کشوری می‌تواند هر زمانی بخواهد در مرزهای خود رزمایش نظامی برگزار کند و این حق آن‌ها است. ولی چرا حالا و چرا در مرز با ما؟»

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، برگزاری رزمایش نظامی در داخل کشور را «حق حاکمیت ملی» خواند و گفت که جمهوری اسلامی ایران حضور و فعالیت اسرائیل علیه امنیت ملی خود را تحمل نمی‌کند و در این رابطه «هر اقدامی که لازم باشد انجام می‌دهد.»

جمهوری آذربایجان در سال‌های گذشته همکاری‌های نظامی و امنیتی خود را با اسرائیل توسعه داده است و به دنبال تشدید تنش بین ایران و اسرائیل و خرابکاری در مراکز هسته‌ای و صنعتی ایران و هدف قرار دادن کشتی‌های دو طرف در آب‌های منطقه، نگرانی جمهوری اسلامی از حضور اسرائیل در نزدیکی مرزهای ایران بیش از پیش افزایش یافته است.

ایران و جمهوری آذربایجان مرز مشترکی به طول ۷۰۰ کیلومتر دارند.

چند روز پیش نیز گزارشی در مورد تحرکات نیروی زمینی سپاه پاسداران در مناطق مرزی با جمهوری آذربایجان و انتقال تجهیزات از قبیل تانک، خودرو و نفربرهای زرهی، ادوات توپخانه، راکت‌انداز‌ و موشک‌انداز منتشر شده بود.

XS
SM
MD
LG