لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

شرکت فرانسوی میشلن برای تجارت با ایران مشتاق است


روزنامه وال استریت ژورنال از اشتیاق شرکت فرانسوی میشلن برای تجارت با ایران خبر داده است. براساس این گزارش این شرکت تولیدی تایرهای کامیون و خودرو در انتظار لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران و ازسرگیری مناسبات بازرگانی با این کشور است.

نمایندگان این شرکت نیز در میان هیات بیش از یکصد نفری مدیران عامل شرکت های فرانسوی بودند که هفته گذشته به تهران سفر کردند و نسبت به از سرگیری مناسبات بازرگانی عادی با ایران ابراز علاقه کرده اند.

دیپلمات های ایالات متحده به فرانسه هشدار دادند که خطر دیدار این هیات اقتصادی تضعیف تحریم ها خواهد بود چون این تصور را برای دولتمردان تهران به وجود می آورد که «راه برای برقراری مناسبات بازرگانی عادی و تجاری با ایران هموار شده است». واشنگتن تاکید کرده است که تحریم های به صورت محدود، موقت و هدفدار لغو شده اند.

ژان دومینیک سنارد، رئیس هیات مدیره میشلن روز سه شنبه (١١ فوریه) به روزنامه وال استریت ژورنال گفته است «ما با جدیت و قانونمداری به مقررات و تحریم های بین المللی احترام می گذاریم».

ایران زمانی بزرگترین بازار میشلن در خاورمیانه بود اما تحریم های بین المللی که به دلیل فعالیت های اتمی علیه ایران اعمال شدند سبب شد در نهایت صادرات محصولات این شرکت به ایران در سال ٢٠١١ متوقف شود.

همزمان با توافق تهران و قدرت های غربی در ماه ژانویه شروط توافق نامه اتمی موقت را تکمیل کردند و تهران به ازای لغو محدود تحریم های بین المللی به مدت ٦ ماه توافق کرد تا بازرسی و نظارت بین المللی بر فعالیت های اتمی این کشور افزایش یابد.

آقای سنارد به وال استریت ژورنال گفته است میشلن با احتیاط قدم برمی دارد «من نمی خواهم زمانی که مبادلات بازرگانی در نهایت ایران از سرگرفته می شود ناگهان دریابم که شرکت های دیگر سود و منفعت برده اند اما ما در صف منتظر بوده ایم».

با این وجود، میشلن اعلام کرده است کاهش ٢٨ درصدی سود خالص شرکت را با افزایش میزان فروش سال جاری و افزایش سود سهام جبران خواهد کرد.

شرکت میشلن دوشادوش شرکت ژاپنی بریجستون و شرکت آمریکایی گودیر یکی از تولیدکنندگان عمده لاستیک خودرو و کامیون در سراسر جهان محسوب می شود.

خبرگزاری رویترز سفر هفته گذشته مقامات شرکت های تجاری و نمایندگان هیات اقتصادی فرانسه به تهران را بلندپایه ترین سفر مقامات بازرگانی این کشور به ایران در طی دهه گذشته خوانده است.

در طی سفر هفته گذشته هیات بازرگانی فرانسه به ایران بیش از ١٠٠ نماینده و مدیران ارشد شرکت های عظیم فرانسوی برای ربودن گوی سبقت برای فرصت های تجاری آتی با جمهوری اسلامی به تهران سفر کردند.

ایران نیز با استقبال از سفر نمایندگان و دولتمردان کشورهای اروپایی از گشایش فصل جدیدی در مناسبات این کشور با اروپا استقبال کرده است.

یک منبع مطلع سفارت فرانسه در تهران به رویترز گفته بود این سفر فقط برای بررسی فرصت های آتی انجام شده و «در این سفر هیچ چیزی (توافق نامه) امضا نشده است».
XS
SM
MD
LG