لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

مرکل: شرط ایران برای برچیده شدن تحریم‌ها پیش از مذاکره با آمریکا واقع‌بینانه نیست


صدراعظم آلمان روز سه شنبه با روسای جمهوری آمریکا و ایران گفت و گو کرد.
صدراعظم آلمان روز سه شنبه با روسای جمهوری آمریکا و ایران گفت و گو کرد.

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره درباره توافق هسته‌ای یا تلاش برای رفع تنش با آمریکا را در گرو لغو تحریم‌ها دانسته‌اند، صدراعظم آلمان این خواسته را «غیرواقع‌بینانه» دانسته است.

به گزارش رویترز، آنگلا مرکل که به همراه دیگر رهبران جهان برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، روز سه شنبه دوم مهر پس از دیدار با روسای جمهوری ایران و آمریکا گفت که از گفت و گو میان ایران و آمریکا استقبال می‌کند.

خانم مرکل که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت، توضیح داد: «از گفت و گو میان ایران و آمریکا استقبال می‌کنم؛ اما این که همه تحریم‌ها اول برداشته شوند و بعد گفت و گو صورت بگیرد، عملی نیست. فکر می‌کنم که این واقع بینانه نیست.»

پیش از این اظهارنظر خانم مرکل، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده بود که در صورت برچیده شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، او آماده گفت و گو درباره تغییرات کوچکی در برجام است.

مقام های ایالات متحده آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران درباره مسائل هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای هستند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را در گرو لغو تحریم‌های آمریکا دانستند.

اظهارنظر خانم مرکل درباره غیرواقع‌بینانه بودن شرط ایران برای گفت و گو با آمریکا یک روز پس از آن صورت گرفت که او به همراه رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر بریتانیا، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی دانست.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ بخشی از سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل را به موضوع ایران اختصاص داد و با بیان این که آمریکا شریک می‌خواهد نه دشمن، گفت که آمریکا حاضر همکاری با کسانی است که صادقانه خواهان صلح و احترام هستند. او از رهبران ایران خواست که مردم ایران را در اولویت قرار دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG