لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ ایران ۱۳:۴۹

پرزیدنت ترامپ در سازمان ملل: بعد از ۴۰ سال ناکامی، وقت تغییر رفتار رژیم ایران است؛ آمریکا شریک می‌خواهد نه دشمن


این سومین سخنرانی پرزیدنت ترامپ در این مقام در سازمان ملل متحد است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در گردهمایی سالانه رهبران جهان در سازمان ملل بخشی از سخنان خود را به رژیم جمهوری اسلامی و مردم ایران اختصاص داد.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه ۲ مهر با تاکید بر این که رژیم سرکوبگر حاکم بر ایران یکی از بزرگترین خطرات امنیتی است که کشورهای صلح‌دوست را تهدید می‌کند، جمهوری اسلامی را بزرگترین رژیم حامی تروریسم خواند، و گفت که رهبران ایران به جنگ در سوریه و یمن دامن می‌زنند و ثروت کشور را برای رسیدن به سلاح هسته‌ای و استفاده از آن هدر می‌دهد.

وی گفت کارنامه رژیم سرکوبگر ایران در ویرانی و مرگ برای همه آشنا است. ۴۰ سال است رهبران ایران مدام به دلیل مشکلاتی که خودشان درست کرده‌اند، از همه انتقاد می‌کنند، مدام فریاد مرگ بر آمریکا سر می‌دهند، و یهودستیزی می‌کنند. این رفتارها تحمل نمی‌شود. رژیم ایران برای این که بر ناکارآمدی خود سرپوش بگذارد، مدام روی اسرائیل تاکید می‌کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «ما هرگز نباید اجازه دهیم این اتفاق بیافتد. برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، من آمریکا را از توافق بد اتمی با ایران خارج کردم. آن توافق بازرسی از تاسیسات مهم را در خود نداشت و موشک‌های بالستیک را هم در بر نمی‌گرفت. متعاقب خروج‌مان از توافق اتمی، ما تحریم‌های اقتصادی شدیدی را بر ایران وضع کردیم.»

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حمله اخیر رژیم ایران به تاسیسات نفتی سعودی گفت: «رژیم برای این که خود را از تحریم‌ها آزاد کند، خشونت خود را تشدید کرده است. آنها تعرض تحریک‌نشده‌ای به عربستان سعودی کردند و در پاسخ به آن حمله، ما بالاترین سطح از تحریم‌ها را روی بانک مرکزی ایران و نهادهای دیگر اعمال کردیم. تمام کشورها وظیفه دارند که اقدام کنند. هیچ دولت مسئولی نباید عطش ایران به خون را بپذیرد و تا زمانی که رفتار تهدیدکننده ایران ادامه پیدا کند، تحریم‌ها نه تنها برچیده نخواهند شد، که شدیدتر و سخت‌تر خواهد شد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که رهبران ایران، یک کشور با افتخار را به کشوری تبدیل کردند که مدام باید با آن با احتیاط رفتار کرد و این زمانی است که طبقه حاکم، مردم خود را رها می‌کند و برای کسب قدرت انفرادی و ثروت اندوزی وارد کارزاری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: «شهروندان ایران شایسته حکومتی هستند که فقر و بیکاری را کاهش بدهد، نه رژیمی که بودجه کشور را صرف حمایت از گروه های تروریستی کند. ... رهبران ایران باید مردم ایران را در اولویت قرار دهند. آمریکا حاضر همکاری با کسانی است که صادقانه خواهان صلح و احترام هستند.»

پرزیدنت ترامپ افزود: «نزدیکترین متحدان ما، زمانی بزرگترین دشمنان ما بودند. ... ما شریک می‌خواهیم، نه دشمن. ... همه می‌توانند دست به جنگ بزنند، ولی دلیرترین‌ها به دنبال صلح هستند.»

نسخه کامل سخنرانی پرزیدنت ترامپ در گردهمایی رهبران جهان در سازمان ملل را از یوتیوب صدای آمریکا با ترجمه همزمان ببینید:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیشتر گفته بود که در سخنرانی روز سه شنبه خود در مورد ایران مسائلی را مطرح خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ برای شرکت در گردهمایی سالانه رهبران در نشست سالانه سازمان ملل، از روز دوشنبه در نیویورک حضور دارد.

ایالات متحده از یکسال پیش فشار بر جمهوری اسلامی ایران را تشدید کرد. آمریکا از ایران خواسته با توقف حمایت از تروریسم، برنامه موشکی و رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید، مانند یک کشور عادی رفتار کند.

نگاهی به روبط ایران و آمریکا از زمان آغاز به کار دولت پرزیدنت ترامپ
نگاهی به روبط ایران و آمریکا از زمان آغاز به کار دولت پرزیدنت ترامپ

در حالی گمانه‌زنی‌ها درباره دیدار احتمالی پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری ایران در نیویورک مطرح است که رئیس جمهوری آمریکا می گوید چندان تمایلی به آن ندارد با این حال اگر «آنها بخواهند»، او «آماده» است.

دوشنبه شب در جریان دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر بار دیگر تاکید کرد که برنامه‌ای برای دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل ندارد، اما می‌داند که مقامات ایران مایل به گفت و گو هستند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه آنها (مقامات ایران) می دانند به چه کسی باید زنگ بزنند گفت: «برنامه ای برای ملاقات با رئیس جمهوری ایران ندارم. امروز شنیدم که آنها مایل به دیدار هستند. شنیدم که آنها قصد خروج از یمن را دارند، که این چیز خوبی است. باید ببینیم چه پیش می آید.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، تا پیش از حمله ایران به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، امیدوار بود در جریان مجمع عمومی سازمان ملل، ملاقاتی با حضور پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی صورت گیرد.

وی همچنین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن اذعان به افزایش بی‌ثباتی در منطقه در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی همچنان نسبت به یافتن راه حلی برای اختلاف میان ایالات متحده و ایران، با توجه به حضور رهبران دو کشور در این مجمع، ابراز امیدواری کرده است.

روز دوشنبه همچنین رئیس جمهوری فرانسه به همراه نخست وزیر بریتانیا و صدراعظم آلمان طی بیانیه‌ای مشترک رژیم جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی دانستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مشاهده نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG