لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

کمبود داروهای حیاتی، فروش داروهای تقلبی، و هزینه‌های کمرشکن درمان در ایران


یک کودک مبتلا به سرطان کبد در حال شیمی درمانی در بیمارستان کودکان ماهک در تهران، ایران - آرشیو
یک کودک مبتلا به سرطان کبد در حال شیمی درمانی در بیمارستان کودکان ماهک در تهران، ایران - آرشیو

رئیس هیئت‌ مدیره انجمن تالاسمی ایران از کمبود شدید داروهای حیاتی برای ۲۰ هزار بیمار تالاسمی در کشور خبر داد و گفت از ابتدای امسال تاکنون هیچ دارویی برای بیماران تالاسمی وارد کشور نشده است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از محمد علیزاده گزارش داد تنها داروی وارد شده در سال جاری برای بیماران تالاسمی ۳۵۰ هزار داروی تقلبی بوده که خسارات زیادی برای بیماران به همراه داشته است.

او گفت روند مرگ بیماران مبتلا به تالاسمی به شدت افزایش یافته و از سال ۱۳۹۷ به این سو ۵۳۸ بیمار تالاسمی در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات دارو مهم‌ترین عامل کمبود داروی بیماری‌های خاص عنوان می‌شود.

روزنامه همشهری نیز در شماره امروز چهارشنبه از درد و رنج خانواده‌هایی نوشت که برای تامین داروی شیمی درمانی کودکان مبتلا به سرطان‌ در ایران با مشکل مواجه‌اند.

در این گزارش آمده امسال سال نایابی داروهایی است که مدت‌ها برای درمان این کودکان مصرف می‌شد و حالا دیگر در داروخانه‌ها موجود نیست؛ داروهای اروپایی که قبلا تحت پوشش بیمه و با قیمت پایین در دسترس بود، اکنون اما به‌وفور در بازار آزاد پیدا می‌شود و قیمت‌شان ۲ میلیون تا ۷۰ میلیون تومان است.

به گفته پدران و مادران اکنون داروهای ساخت ترکیه و هند جایگزین داروهای قبلی شده که کمترین عارضه آن قفل شدن عضلات و ناتوانی در حرکت است.

ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی در مطلبی که در شماره امروز چهارشنبه‌ روزنامه آرمان ملی به چاپ رسیده نوشت مردم کشور ما در شرایطی با افزایش قیمت دارو و نایاب شدن آن روبه‌رو هستند که حتی اگر ۱۰ برابر به قیمت دارو افزوده شود، باز هم نسبت به کشورهای همسایه همچون عراق، پاکستان و افغانستان قیمت دارو در ایران ارزان‌تر است و همین موجب افزایش فساد و رانت در حوزه دارو شده است.

به گفته او حجم عظیم داروهایی که از طریق وزارت بهداشت و یا شرکت‌ها تهیه می‌شود، به‌صورت قاچاق به کشورهای اطراف می‌رود و با دلار ۳۰ هزار تومانی به فروش می‌رسد. این نشان می‌دهد که قیمت دارو در داخل کشور ارزان است، اما همان‌طور که در بنزین نیز ما با این مشکل و قاچاق آن به کشورهای همسایه مواجه هستیم، درآمد ایرانیان به‌قدری پایین است که توان خرید همین داروها را هم ندارند و با یک بیماری نسبتا سخت، خانواده‌ها به زیر خط فقر سقوط می‌کنند.

XS
SM
MD
LG