لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

وزارت اطلاعات: ارسال پیامک تهدید آمیز برای خبرنگاران، کار ما نبود


پیامک تهدید آمیز برای روزنامه نگاران و فعالان مدنی غروب پنج شنبه ارسال شد
پیامک تهدید آمیز برای روزنامه نگاران و فعالان مدنی غروب پنج شنبه ارسال شد

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ارسال پیامک تهدید آمیز به روزنامه نگاران را تکذیب کرد.

چند روز پس از اینکه پیامکی تهدید آمیز و ناشناس به حدود ۷۰۰ روزنامه نگار و فعال مدنی و سیاسی مبنی بر خودداری از ارتباط با رسانه‌های خارجی ارسال شد، روابط عمومی وزارت اطلاعات ارسال هرگونه پیامک تهدیدآمیز برای شهروندان یا فعالان رسانه‌ای را از سوی این وزارتخانه تکذیب کرد.

روابط عمومی وزارت اطلاعات این موضع را روز یکشنبه ۱۳ تیر ماه به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا اعلام کرد.

پیامک تهدید آمیز برای روزنامه نگاران و فعالان مدنی غروب پنج شنبه ارسال شد اما در روزهای بعد واکنش رسانه ها و برخی از نمایندگان مجلس را در پی داشت.

در متن این پیامک آمده بود: "هرگونه ارتباط و همکاری با عناصر معاند خارج از کشور از طریق ایمیل، پورتال‌های امن و سایر وسایل ارتباطی عملی مجرمانه و موجب پیگرد قضائی است. ضروری است ارتباطات خود را قطع نمایید. این پیامک به‌ منزله آخرین هشدار امنیتی است."

در پی ارسال این پیامک، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که پلیس فتا و وزارت اطلاعات باید به سرعت منشاء این پیامک‌ها را روشن کنند و خاطیان را به قوه‌ قضاییه معرفی کنند.

روز یکشنبه، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز که در مجلس حضور داشت در واکنش به سخنان مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس درباره منشا این پیامک ها گفت که رسیدگی به موضوع ارسال پیامک تهدید آمیز برای روزنامه‌نگاران در حیطه وظایف وزارت ارتباطات نیست، اما با این حال دستور رسیدگی به این موضوع داده شده است.

آقای کواکبیان در جلسه علنی مجلس با غیرقانونی دانستن فرستادن پیامک تهدید آمیز گفت: "ما از وزارت ارتباطات، پلیس فتا، نیروی انتظامی و وزارت فرهنگ موضوع را جویا شدیم که در پاسخ گفتند کار ما نیست."

علی مطهری هم که ریاست جلسه را بر عهده داشت در واکنش به سخنان او گفت که وزارت اطلاعات مسئولیت دارد منشاء پیامک‌ها را معرفی کند.

گفته می‌شود منشأ ارسال این پیامک‌های تهدیدآمیز چهار شماره تلفن شخصی شرکت ایرانسل بوده است.

محسنی‌اژه‌ای: این پیامک‌ها تهدید آمیز نیست

از سوی دیگر، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران در نشست خبری یکشنبه ۱۳تیر درباره ارسال این پیامکها گفت که متن پیامک ارسال شده به خبرنگاران را تهدید آمیز نمی داند.

او گفت: "به نظرم این موضوع تهدید نیست به فرض که اگر کسی با عناصر ضدانقلاب ارتباط داشته باشد و به او بگوییم که همکاری اش را با عناصر معاند قطع کند نه تنها تهدید نیست بلکه بسیار خوب هم است."

او البته اضافه کرد که اگر نهادی بخواهد درباره موضوع هشدار بدهد خوب است که آدرس و نشان خود را بدهد. به گفته او این کار در صورتی که ندانیم پیامک از کجا و از سوی چه کسی ارسال شده و دارای اشکال است.

این مقام قوه قضائیه درباره فرستندگان احتمالی پیامک و شکایت از آنان اظهار بی اطلاعی کرد.

XS
SM
MD
LG