لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

مدیر مسئول کیهان به دادگاه رفت؛ وبسایت جهان‌نیوز توقیف شد


حسین شریعتمداری، نماینده رهبری در روزنامه کیهان
حسین شریعتمداری، نماینده رهبری در روزنامه کیهان

روزنامه کیهان از احضار حسین شریعتمداری، مدیر مسئول این روزنامه به دادگاه خبر داده است. به نوشته کیهان، وزیر دادگستری به نمایندگی از دولت، چندین شکایت علیه روزنامه کیهان طرح کرده است. از سوی دیگر وبسایت اصولگرای جهان‌نیوز که تحت مدیریت علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای سابق مجلس اداره می‌شود، توقیف شد.

روزنامه کیهان که رسانه بخش طیف تندروی اصولگرایان است و مدیریت آن توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌شود، روز چهارشنبه، ۲۶ خرداد نوشت که مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری با اشاره به "چند نمونه از مندرجات روزنامه که در آن برخی از اقدامات دولت نقد شده بود"، کیهان را به "نشر اکاذیب به قصد اضرار" متهم کرده است.

روزنامه کیهان می‌نویسد که چون وزیر دادگستری " فاقد سمت حقوقی برای طرح شکایت" است، این روزنامه می‌توانست به آن پاسخی ندهد ولی با این حال حسین شریعتمداری به دادسرای فرهنگ و رسانه رفته و "تفهیم اتهام" شده است.

سیدمحمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانواده هاشمی نیز در همین روز به خبرگزاری فارس گفت که شکایت‌های طرح شده علیه مدیرمسئول کیهان تنها از سوی دولت نبوده و مهدی هاشمی، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم جزو شاکیان است.

به گفته این وکیل دادگستری، چون آقای شریعتمداری عنوان کرده که "در ماه رمضان آمادگی پاسخگویی ندارد" قرار بازپرسی به بعد از ماه رمضان موکول شده است.

روزنامه کیهان یکی از اصلی‌ترین رسانه‌های مخالف دولت است و حسن روحانی پیش از بدون ذکر نام از "مصونیت دائمی" برخی رسانه‌ها انتقاد کرده بود.

اخبار "امنیتی" دلیل توقیف جهان نیوز؟

همزمان وبسایت اصولگرای جهان‌نیوز از سوی هیات نظارت بر مطبوعات ایران حکم توقف انتشار گرفت.

در این حکم اشاره‌ای به جزئیات و دلایل صدور حکم توقیف نشده اما برخی رسانه‌های ایران خبر می‌دهند که انتشار دو گزارش "امنیتی" باعث صدور این حکم شده است. یکی از گزارش‌های مورد اشاره، تایید حضور رهبر طالبان در ایران پیش از کشته شدن بود که بازتاب جهانی پیدا کرد.

گویا یکی دیگر از مطالب مورد استناد هم ادعای ارسال نامه‌ای از سوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به وزیر امور خارجه ایران است که در آن نوشته شده بود آمریکا و اروپا تعهدات خود در برجام را انجام داده‌اند و اعتراضات دولت ایران "خلاف واقع" است.

پیش از این هم هفته نامه ۹ دی، یکی دیگر از رسانه‌های تندروی مخالف دولت با حکم توقیف مواجه شده بود. این هفته که تاکنون چندین بار توفیق شده هر بار پس از مدتی موفق شده تا انتشار خود را از سر بگیرد.

توقیف رسانه‌های نزدیک به طیف اصلاح‌طلب در ایران سال‌هاست که به صورت رویه درآمده و نشریات اصولگرا از آزادی عمل و مصونیت بیشتری برخوردارند.

XS
SM
MD
LG