لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

مک‌دونالد در ایران نمایندگی می‌پذیرد؛ رستوران کی‌اف‌سی تهران فک پلمب شد


یکی از شعبه های رستوران زنجیره ای مک دونالد
یکی از شعبه های رستوران زنجیره ای مک دونالد

دو روز بعد از آغاز برجام و لغو تحریم های ایران، برخی از شرکت های آمریکایی و بین المللی به روی ایرانیان خدمات خود را گشوده اند. از جمله سایت رسمی رستوران زنجیره‌ای مک‌دونالد آمریکا که با انتشار اطلاعیه‌ای از علاقه‌مندان به همکاری با این شرکت برای افتتاح نمایندگی در ایران، دعوت کرده است.

در وبسایت این شرکت بزرگ آمریکایی، فرمی برای پر کردن افراد واجد شرایط قرار داده شده که متقاضیان، اطلاعات اولیه را برای دریافت امتیاز این رستوران پر می کنند. مک‌دونالد اعلام نکرده با چه شرایطی حاضر به واگذاری امتیاز در ایران است.

بطور معمول در آمریکا حق امتیاز این شرکت برای هر شعبه مک‌دونالد بین یک تا دو میلیون دلار است، که در حال حاضر در ایران با توجه به قیمت دلار، حدود سه و نیم تا هفت میلیارد تومان خواهد بود. این شرکت آمریکایی که سال ۱۹۴۰ میلادی تأسیس شد، در حدود ۱۲۰ کشور شعبه دارد.

خبر پذیرش همکار در ایران از سوی مک‌دونالد در حالی است که شش ماه پیش و پس از توافق جامع هسته ای، اعلام شد این شرکت در ایران رستوران باز خواهد کرد، اما قبل از چنین اتفاقی، چند سخنرانی تند و ضدآمریکایی آیت اﻟله علی خامنه ای، مساله گشایش مک‌دونالد در ایران را منتفی کرد.

آبان ماه گذشته، وبسایت رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتشار فتوایی از آقای خامنه‌ای، خرید و فروش کالاهای آمریکا را "جایز" ندانست و اعلام کرد "خرید و فروشی که موجب تقویت دولت حقیر و غاصب اسرائیل شده و یا در راه دشمنی با اسلام و مسلمین به کار می‌روند، برای هیچ کس جایز نیست."

بعد از این فتوا، مقام های دولت ایران واردات کالا و خدمات از شرکت های آمریکایی را ممنوع اعلام کردند.

برخی مقام های ایرانی، مک‌دونالد و رستوران کی‌اف‌سی را نماد فرهنگ غرب می دانند و مخالف آن هستند. این در حالی است که در ایران رستوران های فست فود زیادی فعال هستند که از الگوهای آمریکایی کپی شده اند.

شاید یکی از کپی های طنز، رستوران های "مش‌دونالد" بود که با نزدیک شدن به ظاهر و استفاده از نام شرکت‌ رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد تلاش در جلب مشتری داشت.

کی‌اف‌سی باز شد

در حالی که هنوز مک‌دونالد تا حضور در بازار ایران فاصله دارد، خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه خبر داد که رستوران "کی‌اف‌سی حلال" که توسط مقام های قضایی و پلیس پلمب شده بود، بازگشایی شد.

کی‌اف‌سی شعبه شهرک غرب آبان ماه امسال کار خود را شروع کرد، اما دو روز بعد و در دوازدهم آبان ماه، توسط نیروی انتظامی پلمب شد. مقام های برخورد کننده گفتند به دلیل ارتباط این رستوران با همنام آمریکایی یعنی KFC این رستوران تعطیل شده، اما مدیر عامل رستوران زنجیره ای کی‌اف‌سی همان موقع گفت این اسم ربطی به کی‌اف‌سی آمریکا ندارد.

به نوشته تسنیم، دیوان عدالت اداری هفته پیش با تأیید آمریکایی نبودن کی‌اف‌سی حلال، رأی به فک پلمب و بازگشایی شعبه این رستوران در غرب تهران داد و این مجموعه فعالیت خود را از سر گرفت.

موج ضد رستوران های آمریکایی بعد از سخنان رهبر ایران برای ممنوعیت کالاهای آمریکایی تا راهپیمایی سیزده آبان ادامه داشت، به طوری که این راهپیمایی حکومتی، امسال غیر از پرچم آمریکا، مهمانان دیگری هم داشت. تابلوهایی که تاکید داشتند نباید برندهایی مثل "مک‌دونالد" در ایران شعبه داشته باشند.

به نظر می رسد با اجرای برجام و لغو تحریم ها، کمی از این خشم کاسته شده است. با این که هنوز شرکت های بزرگ آمریکایی، مثل شرکت هواپیمایی بوئینگ، از سوی مقام های ایران برای کار کنار زده شده اند، فرصت برای رستوران های آمریکایی همچون مک‌دونالد، در حال بازگشایی است.

XS
SM
MD
LG