لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

قاچاقچیان چوب در مازندران یک جنگل‌بان را کشتند؛ کهرم: هر ۱۷ هزار هکتار یک جنگل‌بان داریم


عکسی که دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران از ماشین جنگل‌بلت کشته شده منتشر کرد
عکسی که دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران از ماشین جنگل‌بلت کشته شده منتشر کرد

قاچاقچیان چوب در جنگل سالده شهرستان نور استان مازندران در جریان درگیری با جنگل‌بانان منابع طبیعی یک جنگل‌بان را کشتند. این چندمین مورد از کشته و مجروح شدن محیطبانان و جنگل‌بانان ایرانی در سالهای اخیر است.

به گزارش سایت دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران روز جمعه ۷ خرداد، هنگامی که جنگل‌بانان سالده جلوی خروج دو وانت حاوی چوب از جنگل را مسدود کرده بودند، قاچاقچیان با اسلحه شکاری و گلوله چهارپاره به صورت مستقیم به سمت نیروهای حفاظت از منابع طبیعی شلیک کردند.

در جریان این درگیری جنگل‌بان فضل‌الله علی‌پور، ۴۳ ساله اهل روستای آهودشت چمستان بر اثر اصابت گلوله جان باخت و فرمانده یگان منابع طبیعی نور و یک جنگل‌بان دیگر هم مجروح شده و به بیمارستان‌های استان مازندران منتقل شده‌اند.

پاسگاه انتظامی چمستان نور اعلام کرده تعدادی از قاچاقچیان که احتمالا ضارب اصلی نیز در میان آنها است، دستگیر شده‌اند.

اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان محیط زیست ایران در گفت‌وگو با صدای آمریکا توضیح داد که عموما قاچاقچیان چوب از اهالی همان منطقه هستند و برای جلوگیری از شناسایی و دستگیر شدن دست به اسلحه می‌برند.

اسماعیل کهرم همچنین گفت که به ازای هر ۱۷ هزار هکتار یک جنگل‌بان حضور دارد و سازمان جنگل‌ها و مراتع و نیز سازمان حفاظت محیط زیست از فقیرترین سازمان‌ها هستند.

درگیری قاچاقچیان چوب و جنگل‌بانان در استان‌های شمالی ایران قبلا هم سابقه داشته است. سال ۱۳۹۳ گروهی از قاچاقچیان چوب، پاسگاه بازرسی محموله‌های جنگلی خلیل‌شهر در محدوده شهرستان بهشهر را به آتش کشیدند.

در سالهای گذشته ده‌ها محیطبانان و جنگل‌بانان ایران هنگام انجام وظیفه کشته شده و صدها نفر نیز مجروح، قطع نخاع و نقص عضو شده‌اند.

گروهی از فعالان محیط زیست می گویند عدم وجود قوانین حمایت کننده از محیط بانان باعث شده است شغل محیط بانی از خطرناکترین مشاغل در ایران باشد.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG