لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

نماینده مجلس: بازیگران برای هر فیلم تعهد دوساله حجاب بدهند؛ بی‌تفاوتی بازیگران معترض


در حالی امیرحسین بانکی‌پوراز تدابیر سفت و سخت حکومت برای ملزم کردن بازیگران به تعهد حجاب می‌گوید که زنان بازیگر معترض در هفته‌های گذشته از اعتراض خود عقب نشینی نکرده‌اند.
در حالی امیرحسین بانکی‌پوراز تدابیر سفت و سخت حکومت برای ملزم کردن بازیگران به تعهد حجاب می‌گوید که زنان بازیگر معترض در هفته‌های گذشته از اعتراض خود عقب نشینی نکرده‌اند.

در حالیکه یک نماینده مجلس در تشریح طرح عفاف و حجاب گفته بازیگران و مجریان برای هر پروژه تعهد دوساله حجاب می‌دهند، بازیگران ناراضی توجهی‌ به این هشدار حکومت نکرده‌اند.

امیرحسین بانکی‌پور نماینده أصفهان در مجلس در تشریح لایحه حجاب و عفاف گفت که تهیه‌کنندگان سینما و تلویزیون موظفند از بازیگران و مجریانشان تا دوسال پس از پخش اثر، تعهد التزام به قانون بگیرند و در غیر این صورت ضمن توقیف اثر، تهیه کننده نیز جریمه خواهد شد.

به گفته بانکی پور حجاب نقش کلیدی در اقتدار داخلی نظام دارد و کشف حجاب اخیر، مقدمه شکستن اقتدار فرهنگی نظام بود که تبعاتش به مراتب در آینده برای حتی مخالفان حجاب رویت خواهد شد.

این هشدار نماینده مجلس در حالی است که بر اساس اعلام سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد، ۱۰ فیلم آماده نمایش با بازیگرانی مواجه هستند که پس از نقش‌آفرینی در فیلم‌ها اقدام به «کشف حجاب» و یا «فرار از کشور» کرده‌اند.

در همین رابطه اول شهریور سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد آن‌دسته از بازیگرانی که اقدام به کشف حجاب و یا «فرار از کشور» کرده‌اند، اجازه حضور در هیچ اثری را نخواهند داشت.

حبیب ایل‌بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی ۲۸ خرداد ماه به اتحادیه تهیه کنندگان نوشت، سازمان سینمایی به تهیه‌کنندگان اخطار داده که با بازیگرانی که کشف حجاب کرده‌اند همکاری نکنند در غیر این صورت برای دریافت پروانه نمایش با مشکل مواجه می‌شوند.

این خط و نشان‌های مقامات جمهوری اسلامی در حالی است که برخی از بازیگران بدون توجه به تهدیدهای قضایی و ممنوع‌الکار شدن همچنان بر اختیاری بودن حجاب خودشان تاکید دارند.

درآخرین واکنش اعتراضی هنرمندان به اجباری بودن حجاب در ایران، آناهیتا نعمتی، بازیگر سینما، هم‌زمان با روزی که حکومت آن را «عفاف و حجاب» نام‌گذاری کرده بود، عکس‌هایی بدون حجاب از تولدش منتشر کرد.

بی توجهی هنرمندان به محدودیت‌های حجاب حتی به اماکن عمومی نیز رسیده است بطوریکه اردیبهشت ماه سال جاری چند ساعات پانته‌آ بهرام بازیگر در مراسم اکران سریال جدید خود بدون حجاب اجباری حاضر شد و مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی، مدیر سینمایی که او در آن حضور یافته بود را عزل کردند.

در ماه‌های اخیر چهره‌هایی مانند کتایون ریاحی، گلاب آدینه و فاطمه معتمد آریا نیز بدون حجاب اجباری در مکان‌های عمومی ظاهر شدند که با استقبال زیادی از سوی مردم همراه بود.

پس از اعتراضات سراسری سال گذشته بسیاری از بازیگران زن در همراهی با مردم اقدام به برداشتن حجاب اجباری کردند و برای اکثر آنها پرونده قضایی تشکیل شد و برخی از آنها نیز از جمله کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG