لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

علی لاریجانی: لغو سفر رییس‌ جمهور به اتریش تصمیم درستی بود


رئیس مجلس ایران با حمایت از تصمیم رئیس جمهوری ایران برای لغو سفر به اتریش به دلایل امنیتی، آن را تصمیم درستی دانست.

علی لاریجانی رئیس مجلس جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۴ فروردین در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، با بیان این که پیش از سفر در جریان مسائل آن بوده است، گفت: "وقتی در سفری به طراز امنیتی از سوی کشور دعوت کننده به همه جهات توجه نمی‌شود، میهمان باید تصمیم درستی بگیرد که رئیس‌جمهوری چنین کرد."

به گفته رئیس مجلس ایران زمینه سفر آقای روحانی به اتریش از نظر امنیتی وجود نداشت.

رئیس جمهوری اتریش ضمن اعلام این که رئیس جمهوری ایران به دلایل امنیتی سفرش به وین را لغو کرده گفت وزارت کشور اتریش "هیچ نشانی از تهدید نیافته است."

سفر حسن روحانی به اتریش قرار بود چهارشنبه، ۱۱ فروردین انجام شود اما یک روز قبل پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران اعلام کرد که این سفر بنا به ملاحظات امنیتی لغو شده است.

نشریه اتریشی دی پرس پیشتر نوشته بود که ایران تلاش کرد به اتریش فشار بیاورد تا تظاهرات مخالفان حاکمیت ایران را که برای روز چهارشنبه برنامه ریزی شده بود لغو کند.
به نوشته وبسایت اتریشی لوکال، این تظاهرات را مرکز حقوق بشر قربانیان بنیادگرایی، در حمایت از چندین گروه اپوزیسیون ایرانی برنامه ریزی کرده بود.

این نشریه به نقل از شاهین قبادی از کمیته شورای ملی مقاومت ایران نوشت تظاهرات فوق می تواند یکی از دلایل لغو سفر روحانی باشد. او گفت: "اختلاف میان گروه های مختلف در ایران می تواند یکی دیگر از دلایل باشد و همچنین این واقعیت که رئیس جمهوری اتریش قبلا در مصاحبه ای گفته بود تهران نمی تواند انتظار داشته باشد که تحریم ها فورا لغو شود."

برخی از رسانه‌های اتریش به نقل از رئیس جمهوری این کشور اعلام کردند که از مشکل امنیتی اعلام شده از سوی دولت ایران اطلاع ندارد. به گفته هاینز فیشر، دولت اتریش برای سفر آقای روحانی تدابیر امنیتی در سطح روسای جمهوری آمریکا، چین و روسیه در نظر گرفته بود.

آقای فیشر تاکید کرد به دولت ایران تضمین داده این تظاهرات در فاصله مناسب با مسیر عبور رئیس جمهوری ایران برگزار شود. رئیس جمهوری اتریش گفت که برپایی تظاهرات از حقوق قانونی مردم است و این کشور نمی‌تواند این حق را لغو کند.

XS
SM
MD
LG