لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

وزیر آموزش و پرورش ۲۷ خرداد ماه استیضاح می‌شود


وزیر آموزش و پرورش ۲۷ خرداد ماه استیضاح می‌شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

همزمان با کارت زرد مجلس ایران به علی جنتی وزیر ارشاد، نایب رئیس مجلس از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدرضا باهنر نایب رییس دوم مجلس روز سه شنبه در صحن علنی مجلس اعلام کرد طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش با اصرار امضا کنندگان آن، اعلام وصول شد.

بر این اساس، استیضاح وزیر آموزش و پرورش هفته آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و علی اصغر فانی، روز ۲۷ خرداد ماه در جلسه علنی مجلس از عملکرد خود دفاع خواهد کرد.

این طرح به امضای ۶۴ نماینده مجلس رسیده است.

ناتوانی وزیر در جلب رضایت و اعتماد جامعه آموزش و پرورش و جلب نظر دولت جهت تأمین معیشت فرهنگیان شاغل و بازنشسته به امتیازاتی مشابه سایر ارگان‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و ناتوانی وزیر در جلب توجه دولت در افزایش فضای آموزشی در مناطق محروم، از جمله دلایل این استیضاح اعلام شده است.

احسان مهرابی، روزنامه نگار در آلمان درباره اصرار برخی از نمایندگان به استیضاح وزیر آموزش و پروش، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت :«نمایندگانی که در پی استیضاح وزیر آموزش و پرورش برآمده‌اند میخواهند چند ماه مانده به برگزاری انتخابات مجلس با انگشت گذاشتن روی مشکلات فرهنگیان، راهی برای جمع‌آوری رای و راهیابی مجدد به مجلس بیابند.»

همزمان، خبرگزاری مجلس ایران خبر داد که نمایندگان مجلس در جلسه روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد، پاسخ علی جنتی، وزیر ارشاد به سوال ۷ نفر از نمایندگان درباره علت ایجاد محدودیت در آزادی بیان را قانع کننده ندانستند و به او کارت زرد دادند.

این نمایندگان اصولگرا اعتقاد دارند که وزارت ارشاد بر سر پرونده‌هایی چون کرسنت و انتقاد به مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی، فضای رسانه‌ای خاصی ایجاد کرده است تا نمایندگان نتوانند حرف خود را بزنند.

آقای مهرابی موضوع اخطار به وزیر ارشاد و استیضاح قریب الوقوع وزیر آموزش و پرورش را دو موضوعی دانست که باید در دو حوزه مستقل از هم بررسی شود.

این روزنامه‌نگار گفت: «دغدغه نمایندگانی که به وزیر ارشاد اخطار داده‌اند، آزادی بیان به مفهوم کلی نیست و تنها به این موضوع منتقدند که چرا آنطوری که می‌خواهند، به آنها اجازه انتقاد از مسائلی چون مذاکرات هسته‌ای و پرونده کرسنت داده نمی‌شود. »

مسعود میرکاظمی، بیژن نوباوه، حسین طلا، مهرداد بذرپاش و مرتضی آقا تهرانی، نمایندگان جبهه پایداری در مجلس و از حامیان پیشین محمود احمدی نژاد، از جمله طرح کنندگان سوال از وزیر ارشاد بودند.

این برای دومین بار است که نمایندگان از توضیحات وزیر ارشاد قانع نشدند. بر اساس آئین نامه مجلس، قانع نشدن نمایندگان پس از سه بار ارائه توضیحات از سوی یک وزیر، می‌تواند به اسیتضاح او بیانجامد.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG