لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

با وجود ردصلاحیت‌های گسترده، حزب کارگزاران برای انتخابات مجلس لیست داد


با اینکه دو هفته پیش حسن روحانی از رد صلاحیت گسترده انتقاد کرده بود اما غلامحسین کرباسچی و سایر اعضای حزب کارگزاران لیست انتخاباتی داده اند.
با اینکه دو هفته پیش حسن روحانی از رد صلاحیت گسترده انتقاد کرده بود اما غلامحسین کرباسچی و سایر اعضای حزب کارگزاران لیست انتخاباتی داده اند.

در روزی که یک مقام ارشد آمریکایی انتخابات هفته آینده مجلس در ایران را «نمایشی» نامید و در حالی که به دلیل ردصلاحیت گسترده توسط شورای نگهبان، شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان لیستی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ارائه نداد، حزب کارگزاران سازندگی فهرستی از نامزدهای مورد حمایت خود در تهران را منتشر کرد.

حزب کارگزاران به دبیر کلی غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران، فهرستی از ۳۰ نامزد مورد حمایت خود را از تایید صلاحیت شدگان اصلاح طلب از احزاب و گروه‌های مختلف و همچنین نامزدهای مستقل منتشر کرد.

در شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و حسین مرعشی، از مسئولان اجرایی پیشین جمهوری اسلامی، حضور دارند.

این حزب در حالی فهرست نامزدهای مورد حمایت خود در تهران را منتشر کرده است که عملکرد جمهوری اسلامی به ویژه در سال‌های اخیر، نبود اثرگذاری در مجلس دهم، و در نهایت ردصلاحیت گسترده نامزدها توسط شورای نگهبان موجب بی تفاوتی شهروندان به انتخابات مجلس یازدهم شده است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی در توئیتر نوشته بود: «رژیم ایران مدام به مردم ایران دروغ می‌گوید و آنها را تحقیر می‌کند. این رژیم اکنون، در انتخاباتی که به صورت بسیار گسترده و علنی مخدوش است، هزاران نامزد را از رقابت برای راهیابی به مجلس باز داشته است.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز دو هفته پیش در واکنش به رد صلاحیت شرکت کنندگان برای انتخابات آینده مجلس از سوی منصوبان خامنه‌ای در شورای نگهبان، افراد باقی مانده را «مثل هم» توصیف کرد و در یک توئیت نوشت: شورای نگهبان که اعضای آن منصوب خامنه ای هستند، اغلب نامزدهای انتخابات مجلس ایران را رد صلاحیت کرده است. بی جهت نیست که همه کاندیداهای باقی‌مانده هم شکل هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG