لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

مجلس شورای اسلامی کلیات بودجه ۹۵ را تصویب کرد؛ حذف ۳۰ درصد یارانه بگیران


مجلس شورای اسلامی در ایران کلیات بودجه حجم بودجه ۹۵۲ هزار میلیارد تومانی سال ۹۵ را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه ۲۲ فروردین با ۱۳۵ رأی موافق، ۳۷ رای مخالف و ۶ رای ممتنع با کلیات بودجه سال ۹۵ موافقت کردند.

دولت بودجه امسال را به دلیل تعیین تکلیف برجام و لغو تحریم‌ها در اواخر دی ماه، دیرتر از زمان معمول به مجلس فرستاد. نمایندگان مجلس نیز به دلیل درگیر شدن با فعالیت‌های انتخاباتی امکان بررسی و تصویب بودجه را پیش از سال ۹۵ نیافتند از این رو دولت لایحه دو دوازدهم بودجه را به مجلس فرستاد و بررسی و تصویب بودجه به پس از تعطیلات نوروز موکول شد.

کلیات بودجه سال ۹۵ در حالی در مجلس به تصویب رسیده که حجم آن ۱۲ و نیم درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. در بودجه امسال دولت قیمت نفت را هر بشکه ۴۰ دلار برآورد کرده و صادرات نفت را هم روزانه دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در نظر گرفته است. این در حالیست که در حال حاضر قیمت نفت کمتر از بشکه‌ای ۴۰ دلار است.

یکی دیگر از ویژگی‌های بودجه امسال، قیمت رسمی دلار است که ۲۹۹۷ تومان تعیین شده است.

کمیسیون تلفیق مجلس که وظیفه بررسی بودجه را بر عهده داشت پیش از رای گیری در مجلس تغییراتی در لایحه بودجه داد و حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان به منابع دولت افزود. از دیگر تغییرات در بودجه همچنین تصمیم به حذف ۳۰ درصد از یارانه بگیران بود.

XS
SM
MD
LG