لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

پس از بازداشت سفیر بریتانیا در تهران؛ بریتانیا سفیر ایران در لندن را احضار کرد


حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن
حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن

سخنگوی دفتر نخست وزیری بریتانیا اعلام کرد که این کشور حمید بعید‌ی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، را احضار کرده است تا «مخالفت شدید» خود در رابطه با بازداشت کوتاه سفیر بریتانیا در تهران را ابلاغ کند.

سخنگوی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه ۲۳ دی ماه با اعلام این خبر گفت که بازداشت سفیر بریتانیا در لندن «نقض غیرقابل قبول کنوانسیون وین» بوده است.

او تاکید کرد که کشورش به دنبال آن است تا اطمینان حاصل کند دیگر چنین اقدامی از سوی ایران صورت نخواهد گرفت.

پیش از این نیز وزیر خارجه بریتانیا بازداشت سفیر خود در جمهوری اسلامی ایران در جریان تظاهرات ضددولتی در تهران را محکوم کرد و آن را «نقض فاحش قوانین بین المللی» خوانده بود.

این اقدام همچنین واکنش تند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، شنبه شب در توئیتی به بازداشت موقت سفیر بریتانیا اشاره کرد و نوشت که این اقدام، کنوانسیون وین پیرامون روابط دیپلماتیک را نقض می‌کند و افزود که رژیم ایران در نقض این کنوانسیون سابقه طولانی دارد. او از رژیم ایران خواست که به خاطر نقض حقوق این سفیر، رسما از بریتانیا عذرخواهی کند و به حق همه‌ دیپلمات ها احترام بگذارد.

راب مک‌ایر پس از شرکت در مراسم یادبود قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی، بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شد. وی از مارس ۲۰۱۸ سفیر بریتانیا در تهران بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG