لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به بازداشت موقت سفیر بریتانیا:‌ رژیم ایران عذرخواهی کند


همزمان با اعتراضات روز شنبه در ایران، رسانه‌های جمهوری اسلامی از بازداشت چند ساعته سفیر بریتانیا در تهران خبر دادند. این اقدام، واکنش تند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده شنبه شب در توئیتی به بازداشت موقت سفیر بریتانیا اشاره کرد و نوشت این اقدام، کنوانسیون وین پیرامون روابط دیپلماتیک را نقض می کند که رژیم ایران در نقض آن سابقه طولانی دارد.

او از رژیم ایران خواست که به خاطر نقض حقوق این سفیر، رسما از بریتانیا عذرخواهی کند و به حق همه‌ی دیپلمات ها احترام بگذارد.

وزیر خارجه بریتانیا نیز شنبه شب با تایید خبر بازداشت چند ساعته سفیر این کشور در ایران نوشت که اقدام ایران نقض حقوق بین المللی است.

رسانه‌های نزدیک به سپاه مدعی شده بودند که سفیر بریتانیا در ایران در جمع معترضان در حال فیلمبرداری بود که دستگیر شد. اما ساعتی بعد آنها خبر آزادی او را مخابره کردند.

روز شنبه، درست ساعاتی پس از آن که مقامات جمهوری اسلامی ناچار به اعتراف شدند که هواپیمای مسافربری اوکراین بر اثر شلیک موشک سپاه سرنگون شده است؛ مردم معترض به خیابان‌ها آمدند و در چند نقطه از جمله مقابل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه شریف علیه رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و سایر مقامات شعار دادند.

روایت‌ها و فیلم‌های رسیده به صدای آمریکا و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تجمع پرتعداد معترضان و حمله نیروهای امنیتی و انتظامی به معترضان است.

پرزیدنت ترامپ به دور تازه اعتراضات مردمی در ایران واکنش نشان داد و به زبان فارسی «خطاب به مردم شجاع و رنج کشیده ایران» توییت کرد: «من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG