لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

ایران: تولید اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده متوقف شد


علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد را از ظهر دوشنبه «داوطلبانه» متوقف می کند.

دوشنبه، ۲۰ ژانویه زمان آغاز اجرای توافق اولیه اتمی ایران و شش قدرت جهانی است که طبق آن برخی از فعالیت های اتمی ایران نظیر غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم قطع می شود.

کشورهای غربی و اسرائیل نگران آن بوده اند که هدف ایران از غنی سازی اورانیوم احتمالا دستیابی به امکان ساخت سلاح اتمی بوده است.

آقای صالحی روز دوشنبه به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته است «برای ۵ یا ۶ آبشار به اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده نیاز داشتیم.»

او با این حال گفت «هیچ فعل و انفعالی در برنامه هسته ای ما متوقف نمی شود و اکنون به اندازه کافی ذخیره داریم.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره فعالیت راکتور آب سنگین اراک نیز گفت: «فعالیت های این راکتور ادامه دارد.»

او گفت: «قرار هم نبوده است که نصب برخی از تجهیزات را در این راکتور تا ۶ ماه آینده داشته باشیم.»

علی اکبر صالحی همچنین از بازرسی تاسیسات اتمی اصفهان در روز دوشنبه توسط بازرسان آژانس بین المللی خبر داد. این بازرسان روز پنجشنبه وارد ایران شدند.

کاخ سفید می گوید ایران بر اساس توافق هسته ای خود تعهد داده است که سوخت رسانی به راکتور اراک را متوقف کند. این راکتور قادر است ماده پلوتونیوم تولید کند که می تواند در تولید تسلیحات اتمی کاربرد داشته باشد.

از سوی دیگر، محمد امیری، مدیرکل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت ایران روند اکسید کردن و رقیق سازی اورانیوم غنی شده خود را آغاز کرد.

ایران طبق توافق اتمی با قدرت های جهانی اعلام کرده اورانیوم را بیش از ۵ درصد غنی نخواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی توقف تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در ایران را تایید کرده است.

مدت زمان اجرای توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی ۶ ماه است و در این مدت ایران و این کشور ها بر روی یک توافق دراز مدت و جامع کار خواهند کرد. آمریکا می گوید در صورت شکست مذاکرات، تحریم های برداشته شده با شدت بیشتری به اجرا گذاشته می شود.
XS
SM
MD
LG