لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

وزارت بهداشت از شیوع بیماری سالک «در مناطق روستایی استان تهران» خبر داد


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی. آرشیو
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی. آرشیو

یک مقام وزارت بهداشت ایران با اعلام خبر شیوع سالک در روستاهای اطراف تهران نسبت به گسترش این بیماری هشدار داد.

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، از شیوع بیماری سالک در مناطق روستایی استان تهران خبر داد و گفت با اقدام سریع می‌توان امیدوار بود که بیماری به سرعت کنترل شود.

وی در عین حال تاکید کرد که کنترل این بیماری «نسبت به گذشته به سادگی میسر نیست» و ممکن است مهار این بیماری سال‌ها طول بکشد.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا روز سه‌شنبه ۲۱ دی در گزارشی به نقل از آقای گویا اعلام کرد:‌ «مدیریت سالک در کشور چند بخشی است. کنترل حیوانات ولگرد، پسماند‌ و جمع‌آوری زباله و نخاله ساختمانی اهمیت زیادی دارد چرا که هر کدام ممکن است منبع سالک در منطقه‌ای باشد که حتی پیش از این بیماری در انجا دیده نشده است.»

محمد مهدی گویا با اشاره به این که «این بیماری در حال حاضر به طور عمده در مناطق روستایی استان تهران مشاهده شده» است، گفت که با اقدام سریع «می‌توانیم امیدوار باشیم که بیماری به سرعت کنترل می‌شود.»

رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در عین حال افزود:‌ «اگر این اقدامات به صورت هماهنگ در زمان مناسب انجام نشود، بیماری گسترش می‌یابد.»

روزنامه همشهری هم در گزارشی با عنوان «سالک به پشت دروازه‌های تهران رسید» نوشته است در اراک هم مواردی از سالک دیده شده و حتی ممکن است این بیماری در استان مرکزی، بومی شود.

وزارت بهداشت ایران سالک را به عنوان «يک بيماری پوستی مشترک بين انسان و حيوان از جمله جوندگان که از طريق نيش يک پشه آلوده به انگل به نام پشه خاکی به هنگام تغذيه خون بيمار به انسان سالم منتقل می‌شود» تعریف کرده است.

XS
SM
MD
LG