لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

جمهوری اسلامی از طرف‌های لبنانی خواست بر سر انتخاب رئیس جمهوری جدید توافق کنند


دیدار حسین امیرعبداللهیان و نجیب میقاتی، وزیران امور خارجه ایران و لبنان در بیروت. پنجشنبه ٢٧ آوریل ۲۰۲۳
دیدار حسین امیرعبداللهیان و نجیب میقاتی، وزیران امور خارجه ایران و لبنان در بیروت. پنجشنبه ٢٧ آوریل ۲۰۲۳

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه از طرف‌های رقیب لبنانی خواست بر سر انتخاب رئیس جمهوری جدید به توافق برسند.

حسین امیر عبداللهیان در دیدار با همتای لبنانی‌اش در بیروت گفت که تهران از هر انتخابات و توافق که میان گروه‌های مختلف لبنانی بر سر انتخاب یک رئیس جمهوری جدید حاصل شود، حمایت می‌کند.

سخنان حسین امیرعبداللهیان در جریان نخستین سفرش به این کشور بحران‌زده به دنبال ازسرگیری روابط دیپلماتیک تهران و ریاض، با میانجیگری پکن، در ماه مارس سال جاری ابراز شده است.

نجیب میقاتی، وزیر خارجه لبنان، نیز در این دیدار ضمن ابراز خوش‌بینی نسبت به توافق میان ایران و عربستان، آن را برای لبنان «خوب» و برای صلح در منطقه «مهم» دانست.

لبنان از اکتبر سال گذشته رئیس جمهوری نداشته و ده‌ها نشست پارلمان این کشور برای گزینش رئیس جمهوری جدید با شکست مواجه شده است.

در حال حاضر، سلیمان فرنجیه، از متحدان حزب‌الله، و ژنرال جوزف عون اصلی‌ترین گزینه‌ها برای تصدی کرسی ریاست جمهوری لبنان هستند.

بزرگ‌ترین بلوک‌های مسیحی در پارلمان لبنان، انتخاب آقای فرنجیه به عنوان رئیس جمهور را رد کرده‌اند و برخی گزارش‌های محلی حاکی از آن است که عربستان سعودی نیز مخالف برگزیدن او است.

XS
SM
MD
LG