لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

همزمان با مذاکرات برای آزادی نفتکش ایرانی، خامنه‌ای بریتانیا را تهدید کرد


در حالیکه وزیر خارجه بریتانیا این هفته از مذاکراتی با ایران برای گرفتن تضمین و آزادی احتمالی نفتکش این کشور گفته بود، رهبر جمهوری اسلامی بریتانیا را تهدید کرد که «عناصر مومن» جمهوری اسلامی این اقدام بریتانیا را «بی جواب» نخواهند گذاشت.

حدود دوهفته پیش نفتکش ایران به ظن دور زدن تحریم اتحادیه اروپا و رساندن نفت به سوریه در جبل الطارق متوقف شد.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۲۵ تیر تهدید کرد که «عناصر مؤمن در جمهوری اسلامی» این کارها را «بی جواب» نمی گذارند و در «فرصت و جای مناسب» پاسخ خواهند داد.

اظهارات رهبر جمهوری اسلامی پس از آن است که جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا برای تسهیل کردن آزادسازی این نفتکش از ایران تضمین خواست.

پس از آن که نیروهای بریتانیایی یک نفتکش عظیم ایران را در آب های جبل الطارق به ظن زیر پا گذاشتن تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کردند، مقامات ایرانی تهدید کردند که به اقدام بریتانیا پاسخ خواهند داد.

چندی پس از بیان این تهدیدات، گزارش شد که قایق های سپاه پاسداران تلاش کردند یک نفتکش بریتانیایی را به آب های ایران هدایت کنند، اما این اقدام آنها با واکنش یک کشتی نظامی بریتانیا ناکام ماند.

سپاه تلاش برای هدایت کشتی بریتانیایی به آب های ایران را تکذیب کرد.

جبل‌الطارق چندی پیش اقدام به توقیف یک نفتکش ایرانی به نام «گریس‌ ۱» کرده بود. مقام‌های این منطقه اعلام کرده بودند «شواهد» محکمی در دست دارند که نشان می‌دهد این کشتی به سمت سوریه در حرکت بود.

پیشتر رویترز گزارش داده بود که مقام‌های جبل‌الطارق اعلام کرده‌اند که تصمیم به توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» به طور مستقل از طرف مقام‌های این منطقه و بدون در نظر گرفتن درخواست دیگر کشورها صورت گرفته است.

ایالات متحده امریکا از این اقدام بریتانیا استقبال کرده است.

در هفته‌های گذشته در پی حمله به نفتکش‌ها در بندر فجیره امارات و دریای عمان، ایالات متحده ایران را مسئول این حملات معرفی کرد. دولت بریتانیا نیز این ارزیابی دولت آمریکا را تایید کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG