لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

وزیر خارجه بریتانیا برای تسهیل آزادسازی «نفتکش گریس ۱» از ایران تضمین خواست


پس از توقیف نفتکش عظیم ایرانی به ظن دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا برای تسهیل کردن آزادسازی این نفتکش از ایران تضمین خواست.

وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه ۲۳ تیرماه در چند پیام توئیتری با اشاره به گفت‌وگوی خود با همتای ایرانی‌اش محمدجواد ظریف نوشت که «اگر تضمین‌هایی دریافت کنیم که این نفتکش به سوریه نخواهد رفت، پس از فرایندها در دستگاه قضایی جبل‌الطارق، بریتانیا آزاد شدن این نفتکش را تسهیل خواهد کرد.»

جبل‌الطارق هفته گذشته اقدام به توقیف یک نفتکش ایرانی به نام «گریس‌ ۱» کرده بود. مقام‌های این منطقه اعلام کرده بودند «شواهد» محکمی در دست دارند که نشان می‌دهد این کشتی به سمت سوریه در حرکت بود.

وزیرخارجه بریتانیا همچنین در این توئیت‌ها از گفت‌وگوی خود با فابین پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل‌الطارق، در رابطه با نفتکش گریس ۱ خبر داد.

پیشتر رویترز گزارش داده بود که مقام‌های جبل‌الطارق اعلام کرده‌اند که تصمیم به توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» به طور مستقل از طرف مقام‌های این منطقه و بدون در نظر گرفتن درخواست دیگر کشورها صورت گرفته است.

همچنین آقای هانت در یکی از پیام‌های توئیتری خود نوشته است که «تداوم نگرانی»​ بریتانیا در رابطه با وضعیت نازنین زاغری و دیگر زندانیان دو‌تابعیتی گفت‌وگو کرده است.

پیشتر در شبکه‌های اجتماعی اخباری غیررسمی درباره مبادله نازنین زاغری،‌ شهروند زندانی ایرانی بریتانیایی، با نفتکش گریس۱ مطرح شده بود که مقامات ایران آن را رد کرده بودند.​

در هفته‌های گذشته در پی حمله به نفتکش‌ها در بندر فجیره امارات و دریای عمان، ایالات متحده ایران را مسئول این حملات معرفی کرد. دولت بریتانیا نیز این ارزیابی دولت آمریکا را تایید کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG