لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

کارگران معترض هپکو دوباره راه آهن را بستند؛ وعده فرماندار برای تغییر وضعیت کارخانه


کارگران کارخانه ماشین سازی هپکو بار دیگر تجمع کرده و راه آهن شمال به جنوب را بستند.

بر اساس تصاویر و اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی، کارگران هپکو روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در اعتراض به دریافت نکردن مطالبات معوقه و بلاتکلیفی کارخانه دست به تجمع زدند.

کارگران این بار نیز همچون تجمع های هفته گذشته، تجمع اعتراضی خود را روی خط آهن شمال به جنوب برگزار کردند.

این کارگران در هفته های اخیر بارها برای تحقق خواسته های صنفی خود تجمع کرده و به اعتراض راه آهن شمال – جنوب را برای مدتی بسته بودند.

هپکو از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین راهسازی است که از قبل از انقلاب کارش را آغاز کرد و بعد از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. از زمان خصوصی سازی و از سال ۱۳۸۶ مشکلات این کارخانه شدت پیدا کرد.

خبرگزاری ها پیشتر دلیل برپایی این اعتراضات را بی‌تفاوتی کارفرمای این کارخانه در قبال پرداخت مطالبات کارگران و وضعیت این شرکت عنوان کرده بودند.

به گفته کارگران، مشکلات کارخانه هپکو اراک هر روز بیشتر می‌شود و بخش خصوصی این کارخانه که اخیرا مسئولیت این واحد صنعتی را برعهده گرفته، نسبت به مشکلات کارخانه و کارگرانش بی‌توجه است و هر روز بر فشار مشکلات افزوده می‌شود.

کارگران هپکو اراک پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌اند.

البته گفته می شود که خواسته دوم کارگران مبنی بر تغییر مدیریت کارخانه محقق شده و به گفته فرماندار اراک، مدیریت کارخانه به دلیل کمبود سرمایه از سرمایه گذار فعلی گرفته شده و اداره آن به هیاتی که دولت تعیین کرده سپرده شده است.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و سوءمدیریت موجب شده است که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند. به طوری که ​طی ماه‌های اخیر تقریبا هر روز یک یا چند تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در یکسال گذشته حدود شش هزار تجمع کارگری برگزار شده که بیشتر در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق، اخراج گروهی، بلاتکلیفی پس از واگذاری کارخانه‌ها به بخش خصوصی و پایین بودن دستمزدها صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG