لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۸

کارگران هفت تپه برای چهارمین روز متوالی تجمع کردند


کارگران نیشکر هفت تپه برای چهارمین روز متوالی روز پنجشنبه ۴مهرماه در اعتراض به اخراج ۲۱ کارگر از این شرکت مقابل بخش مدیریت شرکت هفت تپه دست به تجمع زدند.

سندیکای کارگران هفت تپه گزارش داد که برخی از کارگران معترض به «کسر حقوق، درج اخطار در پرونده و کاهش مدت قرارداد کاری کارگران و احضار کارگران به پلیس امنیت» تهدید شده‌اند.

کارگران هفت تپه دور جدید اعتصاب خود را از روز دوشنبه اول مهرماه در اعتراض به اخراج و عدم تمدید قرارداد ۲۱ کارگر نیشکر هفت تپه در بخش‌های داخلی شرکت هفت تپه آغاز کرده‌اند.

پیش از این نیز در هفته های اخیر کارگران این شرکت نسبت به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود تجمعاتی را برگزار کرده بودند.

همچنین کانال تلگرامی کانال مستقل کارگران هفت تپه روز پنجشنبه ۴ مهرماه نوشت که یکی از مشکلات کارگران هفت تپه و کارگران هپکو «واگذاری این شرکت ها به بخش خصوصی» است و «بخش خصوصی تا جایی که امکان دارد کارگران را استثمار می کند و در عین حال هیچ مسئول دولتی پاسخگوی مشکلات کارگران» نیست.

اعتراضات کارگران هفت تپه از سال ۹۷ به صورت گسترده آغاز شد اما این اعتراضات با برخورد امنیتی و قضایی از سوی حکومت روبرو شد. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه از جمله کارگرانی بود که پس از بازداشت، اعلام کرد مورد شکنجه قرار گرفته است و برای دومین بار بهمن ماه سال گذشته دستگیر شد.

احکام سنگین ۱۴ سال زندان برای اسماعیل بخشی و ۶ سال زندان برای محمدخنیفر کارگران هفت تپه تا کنون انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است.

این کارگران همچنین اعلام کرده‌اند که دست‌کم ۲ ماه مزد معوقه طلب دارند. بخشی از اعتراض کارگران رسمی نیز ناشی از امضاء نکردن احکام شغلی کارگران از سوی کارفرماست.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG