لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

در اعتراض به اخراج ۲۱ نفر، کارگران نیشکر هفت تپه برای دومین روز اعتصاب کردند


دومین روز از اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه
دومین روز از اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران نیشکر هفت‌تپه برای دومین روز متولی روز سه شنبه ۲ مهرماه در اعتراض به اخراج ۲۱ کارگر این شرکت دست به اعتصاب زدند.

این کارگران در اعتصاب و تجمع امروز سه شنبه خواستار بازگشت به کار بی قید وشرط کارگران اخراجی شدند و «هرگونه تعرض و دست درازی به حقوق کارگران» را به شدت محکوم کردند.

کارگران هفت تپه دور جدید اعتصاب خود را از روز دوشنبه اول مهرماه در اعتراض به اخراج و عدم تمدید قرارداد ۲۱ کارگر نیشکر هفت تپه در بخش‌های داخلی شرکت هفت تپه آغاز کرده‌اند.

پیش از این نیز در هفته های اخیر کارگران این شرکت نسبت به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود تجمعاتی را برگزار کرده بودند. معترضان معتقد بودند کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

اعتراضات کارگران هفت تپه از سال ۹۷ به صورت گسترده آغاز شد اما این اعتراضات با برخورد امنیتی و قضایی از سوی حکومت روبرو شد. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه از جمله کارگرانی بود که پس از بازداشت، اعلام کرد مورد شکنجه قرار گرفته است و برای دومین بار بهمن ماه سال گذشته دستگیر شد.

احکام سنگین ۱۴ سال زندان برای اسماعیل بخشی و ۶ سال زندان برای محمدخنیفر کارگران هفت تپه تا کنون انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است.

این کارگران همچنین اعلام کرده‌اند که دست‌کم ۲ ماه مزد معوقه طلب دارند. بخشی از اعتراض کارگران رسمی نیز ناشی از امضاء نکردن احکام شغلی کارگران از سوی کارفرماست.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG